Lékařská mise na etiopském venkově

Lékařská mise na etiopském venkově
O hodinu a půl později jsme na místě. Vesnice Borama v kebele Gonde Gurate. V této kebeli žije přes pět tisíc lidí, pacienti však do Boramy dnes zamíří ještě ze tří dalších kebelí. Ačkoliv to možná zatím nevypadá, bude účast hojná. Tým prohlédne 165 pacientů, každého z nich doprovází v průměru dva lidé a brousí sem také davy zvědavců. Děcka z okolí se přijdou podívat na doktory i na bělocha.
Krajina je zelená a úrodná a na rozdíl od některých jiných částí Etiopie zde s vodou není problém. Docela to tu připomíná Českou republiku. Pěstuje se tu kukuřice i ječmen.
A toto je budova, ve které se bude vše odehrávat. Teprve se staví (z hlíny a dřeva) a má z ní být místní zdravotnické centrum. Tam obvykle pracují dvě osoby, které dostanou šestiměsíční zdravotnický kurs. Za skutečnými sestrami a doktory musí venkované do měst. O elektřině si může místní komunita samozřejmě nechat jen zdát.
Tým vede sestra (pozor, nejedná se o ženu na obrázku) a dále jej tvoří jeden sanitář a tři další proškolení pomocníci. Pokud je třeba, pomáhá i řidič. S organizačními záležitostmi týkajícími se pacientů asistuje zdravotní personál příslušné kebele. Mezi zdravotníky bude během celého dne panovat velmi uvolněná a přátelská atmosféra.
Foto: Roman Gazdík
Roman Gazdík
4. 12. 2009 15:12

V Etiopii existuje více než milion slepců. U většiny z nich je jejich slepota léčitelná, nebo se jí dalo předejít. Čtyřiaosmdesát procent Etiopanů totiž žije na venkově ve špatných hygienických podmínkách a s jen velmi omezeným přístupem ke zdravotnickým službám. Tým oční kliniky ve středoetiopském Ziway, kterou sponzorují i Češi, se tak každý týden dvakrát vydává do zapadlých vesnic, aby zde ve spartánských podmínkách prohlížel i operoval pacienty, kteří se do klinik ve městech nedostanou. Na jeden z těchto výletů se po boku etiopských zdravotníků vydalo i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy