Na Kubě skončila éra Castrů. Nový prezident používá iPad a revoluci zná jen z vyprávění

Obrazem: Tak šel čas s kubánskými revolucionáři. Éra Castrů na Kubě skončila po téměř 60 letech
V roce 1959 stál Fidel Castro v čele revoluce, která svrhla diktátora generála Fulgencia Batistu, jenž stál v čele Kuby s přestávkou od roku 1940. Od té doby si Castro Kubu podmanil až do své smrti v roce 2016.
S revolucí Castrovi pomáhal argentinský lékař a profesionální revolucionář Ernesto Che Guevara.
Kuba se během vlády Fidela Castra razantně proměnila. Krátce po svém příchodu k moci provedl pozemkovou reformu a znárodnil tisíce hektarů půdy i firmy.
To vyostřilo vztahy s USA, které zavedly hospodářské embargo. Castrovi nezbývalo nic jiného, než se o pomoc obrátit na tehdejší Sovětský svaz, čímž se Kuba definitivně dostala do komunistického tábora, kde se drží dodnes. Na snímku si Castro v roce 1959 podává ruku s tehdejším americkým viceprezidentem Richardem Nixonem.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 19. 4. 2018 15:28
Miguel Díaz-Canel používá iPad a chce rozšířit připojení k internetu. Kubánský parlament ho ve čtvrtek zvolil novým prezidentem. Naději na změnu ale nepřinese.

Havana - Je o generaci mladší než jeho předchůdce, používá iPad a nejmenuje se Castro. Nový kubánský prezident Miguel Díaz-Canel spouští na "ostrově svobody" novou éru, která ale bude nejspíš jen symbolická.

Miguel Díaz-Canel.
Miguel Díaz-Canel. | Foto: Reuters

Ve středu a ve čtvrtek zasedal kubánský parlament, který rozhodl o nástupci Raúla Castra, jenž na svou pozici rezignoval. Podle očekávání byl zvolen o 30 let mladší, dosavadní viceprezident Díaz-Canel.

Poprvé se do čela Kuby dostal muž, který zná revoluci jen z vyprávění.

Když se v roce 1960 narodil, měla už Kuba za sebou první revoluční rok a navázala hospodářskou spolupráci se Sovětským svazem. Fidel Castro v té době obrátil karibský ostrov ke komunismu a ani nyní, po takřka 60 letech a bez Castrů v čele státu, nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco zásadního změnit.

Ačkoliv Díaz-Canel reprezentuje novou generaci kubánských politiků, výrazné změny na Kubu nejspíš nepřinese. V komunistickém politbyru stále zasedá většina lidí, kteří v roce 1959 bojovali za kubánskou revoluci. Navíc prezident na Kubě nedrží všechnu moc ve svých rukách a Raúl, mladší Fidelův bratr, nadále zůstane v čele Komunistické strany Kuby i armády.

Novým kubánským prezidentem je Miguel Díaz-Canel | Video: Reuters

Raúl tu pořád bude

"V ozbrojených složkách, které zahrnují také ministerstvo vnitra, leží ta skutečná moc," tvrdí profesor mezinárodních vztahů z Floridské mezinárodní univerzity Frank Mora.

Aby mohl Díaz-Canel přinést skutečnou změnu, musel by posílit své postavení jak v rámci komunistické strany, tak v armádě a v neposlední řadě vůči rodině Castrů.

Raúlův syn Alejandro, o kterém se také mluvilo jako o prezidentském kandidátovi, zastává významnou funkci na ministerstvu vnitra. Bývalý zeť Luis Alberto Rodríguez zase vede společnost Gaeza, kterou vlastní kubánská armáda a která ovládá většinu kubánského cestovního ruchu.

"Nový prezident bude mít větší moc v každodenním životě. Ale jakmile se objeví krize nebo větší problémy se Spojenými státy, zahraniční politikou nebo hospodářstvím, poslední slovo bude mít stále Raúl," vysvětlil pro britský list The Guardian autor Raúlovy biografie Hal Klepak.

Skromný, mladý, ale konzervativní

Canel slibuje, že kubánská vláda bude více vnímavá k požadavkům svých obyvatel. Propaguje například rozšíření internetu na Kubě, na schůzích se často objevuje se svým tabletem. V mládí údajně nosil dlouhé vlasy, poslouchal rockovou hudbu a angažoval se v boji za práva LGBT lidí.

Je to kovaný komunista, který se na svou pozici vypracovával dlouhá léta. Původní profesí elektroinženýr začínal jako funkcionář v mládežnických organizacích, odkud pokračoval přes provinčního stranického vůdce. Byl známý svou skromností a tím, že měl blízko k obyčejným lidem. V 90. letech, v době nejhlubší ekonomické krize, jezdil do práce každý den na kole, protože benzin byl po rozpadu Sovětského svazu příliš drahý.

Kromě důvěry lidí si tvrdou prací vydobyl důvěru i Raúla Castra a dostal se na samý vrchol kubánské politické scény.

"Charakterizoval bych Canela jako modernizátora, rozhodně ale ne liberálního," cituje list Financial Times bývalého kubánského vládního zpravodajského analytika Artura Lopeze-Levyho, který dnes působí na univerzitě v americkém Texasu.

Třicet let se Díaz-Canel držel stranické linie. Ve svých nedávných veřejných prohlášeních zdůrazňoval potřebu kontinuity a ostře se vymezoval vůči imperialismu. Po oteplení vztahů se Spojenými státy, ke kterému došlo během prezidentství Baracka Obamy, se vztahy mezi oběma zeměmi znovu napjaly.

"Můžeme očekávat, že Canel bude flexibilnější a modernější, ale neexistují žádné důvody myslet si, že bude reformistou a že opustí systém jedné strany nebo přestane upřednostňovat státní sektor před nestátním," myslí si Lopez-Levy.

"Je to muž, kterému Raúl Castro věří, a tím získává uznání i v armádě a staré revoluční gardě," cituje pak agentura Reuters bývalého kubánského diplomata Carlose Alzugaraye.

Video: Kubánci jsou proameričtí, režim se ale měnit nechce, říká Palouš

Můžeme mluvit o průlomu, důležité je ale i to, co bude rozmrazení vztahů mezi USA a Kubou znamenat pro Kubánce, tvrdí bývalý diplomat Martin Palouš. Problém je prý mezi tamní vládou a jejím lidem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 18 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

před 1 hodinou

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

Další zprávy