Na Kubě skončila éra Castrů. Nový prezident používá iPad a revoluci zná jen z vyprávění

Obrazem: Tak šel čas s kubánskými revolucionáři. Éra Castrů na Kubě skončila po téměř 60 letech
V roce 1959 stál Fidel Castro v čele revoluce, která svrhla diktátora generála Fulgencia Batistu, jenž stál v čele Kuby s přestávkou od roku 1940. Od té doby si Castro Kubu podmanil až do své smrti v roce 2016.
S revolucí Castrovi pomáhal argentinský lékař a profesionální revolucionář Ernesto Che Guevara.
Kuba se během vlády Fidela Castra razantně proměnila. Krátce po svém příchodu k moci provedl pozemkovou reformu a znárodnil tisíce hektarů půdy i firmy.
To vyostřilo vztahy s USA, které zavedly hospodářské embargo. Castrovi nezbývalo nic jiného, než se o pomoc obrátit na tehdejší Sovětský svaz, čímž se Kuba definitivně dostala do komunistického tábora, kde se drží dodnes. Na snímku si Castro v roce 1959 podává ruku s tehdejším americkým viceprezidentem Richardem Nixonem.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 19. 4. 2018 15:28
Miguel Díaz-Canel používá iPad a chce rozšířit připojení k internetu. Kubánský parlament ho ve čtvrtek zvolil novým prezidentem. Naději na změnu ale nepřinese.

Havana - Je o generaci mladší než jeho předchůdce, používá iPad a nejmenuje se Castro. Nový kubánský prezident Miguel Díaz-Canel spouští na "ostrově svobody" novou éru, která ale bude nejspíš jen symbolická.

Miguel Díaz-Canel.
Miguel Díaz-Canel. | Foto: Reuters

Ve středu a ve čtvrtek zasedal kubánský parlament, který rozhodl o nástupci Raúla Castra, jenž na svou pozici rezignoval. Podle očekávání byl zvolen o 30 let mladší, dosavadní viceprezident Díaz-Canel.

Poprvé se do čela Kuby dostal muž, který zná revoluci jen z vyprávění.

Když se v roce 1960 narodil, měla už Kuba za sebou první revoluční rok a navázala hospodářskou spolupráci se Sovětským svazem. Fidel Castro v té době obrátil karibský ostrov ke komunismu a ani nyní, po takřka 60 letech a bez Castrů v čele státu, nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco zásadního změnit.

Ačkoliv Díaz-Canel reprezentuje novou generaci kubánských politiků, výrazné změny na Kubu nejspíš nepřinese. V komunistickém politbyru stále zasedá většina lidí, kteří v roce 1959 bojovali za kubánskou revoluci. Navíc prezident na Kubě nedrží všechnu moc ve svých rukách a Raúl, mladší Fidelův bratr, nadále zůstane v čele Komunistické strany Kuby i armády.

Novým kubánským prezidentem je Miguel Díaz-Canel | Video: Reuters

Raúl tu pořád bude

"V ozbrojených složkách, které zahrnují také ministerstvo vnitra, leží ta skutečná moc," tvrdí profesor mezinárodních vztahů z Floridské mezinárodní univerzity Frank Mora.

Aby mohl Díaz-Canel přinést skutečnou změnu, musel by posílit své postavení jak v rámci komunistické strany, tak v armádě a v neposlední řadě vůči rodině Castrů.

Raúlův syn Alejandro, o kterém se také mluvilo jako o prezidentském kandidátovi, zastává významnou funkci na ministerstvu vnitra. Bývalý zeť Luis Alberto Rodríguez zase vede společnost Gaeza, kterou vlastní kubánská armáda a která ovládá většinu kubánského cestovního ruchu.

"Nový prezident bude mít větší moc v každodenním životě. Ale jakmile se objeví krize nebo větší problémy se Spojenými státy, zahraniční politikou nebo hospodářstvím, poslední slovo bude mít stále Raúl," vysvětlil pro britský list The Guardian autor Raúlovy biografie Hal Klepak.

Skromný, mladý, ale konzervativní

Canel slibuje, že kubánská vláda bude více vnímavá k požadavkům svých obyvatel. Propaguje například rozšíření internetu na Kubě, na schůzích se často objevuje se svým tabletem. V mládí údajně nosil dlouhé vlasy, poslouchal rockovou hudbu a angažoval se v boji za práva LGBT lidí.

Je to kovaný komunista, který se na svou pozici vypracovával dlouhá léta. Původní profesí elektroinženýr začínal jako funkcionář v mládežnických organizacích, odkud pokračoval přes provinčního stranického vůdce. Byl známý svou skromností a tím, že měl blízko k obyčejným lidem. V 90. letech, v době nejhlubší ekonomické krize, jezdil do práce každý den na kole, protože benzin byl po rozpadu Sovětského svazu příliš drahý.

Kromě důvěry lidí si tvrdou prací vydobyl důvěru i Raúla Castra a dostal se na samý vrchol kubánské politické scény.

"Charakterizoval bych Canela jako modernizátora, rozhodně ale ne liberálního," cituje list Financial Times bývalého kubánského vládního zpravodajského analytika Artura Lopeze-Levyho, který dnes působí na univerzitě v americkém Texasu.

Třicet let se Díaz-Canel držel stranické linie. Ve svých nedávných veřejných prohlášeních zdůrazňoval potřebu kontinuity a ostře se vymezoval vůči imperialismu. Po oteplení vztahů se Spojenými státy, ke kterému došlo během prezidentství Baracka Obamy, se vztahy mezi oběma zeměmi znovu napjaly.

"Můžeme očekávat, že Canel bude flexibilnější a modernější, ale neexistují žádné důvody myslet si, že bude reformistou a že opustí systém jedné strany nebo přestane upřednostňovat státní sektor před nestátním," myslí si Lopez-Levy.

"Je to muž, kterému Raúl Castro věří, a tím získává uznání i v armádě a staré revoluční gardě," cituje pak agentura Reuters bývalého kubánského diplomata Carlose Alzugaraye.

Video: Kubánci jsou proameričtí, režim se ale měnit nechce, říká Palouš

Můžeme mluvit o průlomu, důležité je ale i to, co bude rozmrazení vztahů mezi USA a Kubou znamenat pro Kubánce, tvrdí bývalý diplomat Martin Palouš. Problém je prý mezi tamní vládou a jejím lidem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 minutou

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy