Kreml je zneklidněn plánovanými manévry NATO v Gruzii

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 4. 2009 13:06
Podle ruského prezidenta jde o "chybné a nebezpečné rozhodnutí", které ohrozí vztahy
Nejmodernější český modernizovaný tank T-72 M4 v radostném výskoku.
Nejmodernější český modernizovaný tank T-72 M4 v radostném výskoku. | Foto: Ondřej Besperát

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv neskrývá své rozladění nad chystaným vojenským cvičením Severoatlantické aliance, které se má uskutečnit příští měsíc v Gruzii.

"Myslím, že je to chybné a nebezpečné rozhodnutí. Takové kroky jsou pro nás zklamáním a nepřispívají k plnému obnovení vztahů mezi Ruskou federací a NATO," cituje Medveděvova slova agentura Reuters.

Aliance tento týden oznámila, že mezi 6. květnem a 1. červnem uskuteční v Gruzii manévry, jichž se bude účastnit 1300 vojáků z 19 členských a partnerských zemí NATO.

Cvičení má probíhat dvacet kilometrů východně od Tbilisi a jeho cílem bude zlepšit koordinaci mezi členy NATO a jejich partnery. Scénář cvičení je založen na fiktivní vojenské operaci, kdy síly pod vedením NATO a s mandátem OSN reagují na krizovou situaci.

"Absurdní, provokativní"

Už ve čtvrtek se proti aliančním plánům ohradil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin.

"Je to absurdní a je to provokace. Požádal jsem generálního tajemníka NATO, aby cvičení odložil nebo úplně zrušil," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters Rogozin.

Foto: Aktuálně.cz

Rusko považuje postsovětské republiky na Kavkaze včetně Gruzie za sféru svého přirozeného vlivu. Loni v létě svedla Moskva s Tbilisi měsíční válku poté, co se jednotky gruzínské armády pokusily obsadit Jižní Osetii, jejíž separatistické vedení od začátku 90. let usiluje o nezávislost na Gruzii.

Kvůli ruské intervenci také došlo ke zmrazení vztahů mezi NATO a Moskvou. Obnoveny byly v plné šíři až letos.

"Než došlo k obnovení spolupráce mezi Ruskem a NATO, jasně jsme dali najevo, že si nepřejeme, aby v blízkosti našich hranic probíhala vojenská cvičení cizích sil," vysvětlil Rogozin.

I když připustil, že ze strany aliance Moskva nezískala žádný psaný příslib, obě strany prý v této věci dosáhly jasného porozumění: "Bylo to naprosto zřejmé," uvedl Rogozin, který odmítá vysvětlení NATO, že manévry byly přichystány ještě před loňským konfliktem.

"Skutečnost, že to bylo naplánováno dlouho dopředu, není na místě, protože válka to prostě přebíjí. Pořádat vojenské cvičení v zemi, kde zrovna skončil válečný konflikt, je nemožné," dodal ruský velvyslanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy