Kreml je zneklidněn plánovanými manévry NATO v Gruzii

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 4. 2009 13:06
Podle ruského prezidenta jde o "chybné a nebezpečné rozhodnutí", které ohrozí vztahy
Nejmodernější český modernizovaný tank T-72 M4 v radostném výskoku.
Nejmodernější český modernizovaný tank T-72 M4 v radostném výskoku. | Foto: Ondřej Besperát

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv neskrývá své rozladění nad chystaným vojenským cvičením Severoatlantické aliance, které se má uskutečnit příští měsíc v Gruzii.

"Myslím, že je to chybné a nebezpečné rozhodnutí. Takové kroky jsou pro nás zklamáním a nepřispívají k plnému obnovení vztahů mezi Ruskou federací a NATO," cituje Medveděvova slova agentura Reuters.

Aliance tento týden oznámila, že mezi 6. květnem a 1. červnem uskuteční v Gruzii manévry, jichž se bude účastnit 1300 vojáků z 19 členských a partnerských zemí NATO.

Cvičení má probíhat dvacet kilometrů východně od Tbilisi a jeho cílem bude zlepšit koordinaci mezi členy NATO a jejich partnery. Scénář cvičení je založen na fiktivní vojenské operaci, kdy síly pod vedením NATO a s mandátem OSN reagují na krizovou situaci.

"Absurdní, provokativní"

Už ve čtvrtek se proti aliančním plánům ohradil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin.

"Je to absurdní a je to provokace. Požádal jsem generálního tajemníka NATO, aby cvičení odložil nebo úplně zrušil," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters Rogozin.

Foto: Aktuálně.cz

Rusko považuje postsovětské republiky na Kavkaze včetně Gruzie za sféru svého přirozeného vlivu. Loni v létě svedla Moskva s Tbilisi měsíční válku poté, co se jednotky gruzínské armády pokusily obsadit Jižní Osetii, jejíž separatistické vedení od začátku 90. let usiluje o nezávislost na Gruzii.

Kvůli ruské intervenci také došlo ke zmrazení vztahů mezi NATO a Moskvou. Obnoveny byly v plné šíři až letos.

"Než došlo k obnovení spolupráce mezi Ruskem a NATO, jasně jsme dali najevo, že si nepřejeme, aby v blízkosti našich hranic probíhala vojenská cvičení cizích sil," vysvětlil Rogozin.

I když připustil, že ze strany aliance Moskva nezískala žádný psaný příslib, obě strany prý v této věci dosáhly jasného porozumění: "Bylo to naprosto zřejmé," uvedl Rogozin, který odmítá vysvětlení NATO, že manévry byly přichystány ještě před loňským konfliktem.

"Skutečnost, že to bylo naplánováno dlouho dopředu, není na místě, protože válka to prostě přebíjí. Pořádat vojenské cvičení v zemi, kde zrovna skončil válečný konflikt, je nemožné," dodal ruský velvyslanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy