Konec recese v Řecku? Vláda očekává návrat k růstu už příští rok

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2016 21:39
Řecká vláda očekává, že ekonomika země se příští rok vymaní z recese a vrátí se k růstu. Hlavním pohonem má být soukromá poptávka a nové investice. Obrovské zadlužení země se pak má mírně snížit a přebytek primárního rozpočtu dosáhnout dvě procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který dostal řecký parlament ke schválení. Parlament by měl začít debatovat a hlasovat o rozpočtu na počátku prosince. Ekonomická recese snížila od roku 2008 HDP země o 25 procent. V příštím roce by řecká ekonomika podle nejnovějšího odhadu měla vzrůst o 2,7 procenta. Letos vláda čeká mírný pokles o 0,3 procenta.
Řecká vlajka, ilustrační foto.
Řecká vlajka, ilustrační foto. | Foto: Zahraničí
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy