Klimadohoda zřejmě nebude ani letos, přiznal Brusel

Roman Gazdík
15. 3. 2010 6:40
Evropská komise chce, aby Evropa zvýšila závazky a šla na 30 procent
Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise chce přesvědčit Evropu, aby snížila své emise skleníkových plynů do roku 2020 o 30 procent, i když by se nepodařilo získat podobné závazky od ostatních velkých ekonomik.

Brusel tímto způsobem hodlá uklidnit rozvojové země a obnovit důvěru v globální klimatická jednání, která se od neúspěchu konference v Kodani v prosinci minulého roku nikam nepohnula.

Post-kodaňskou strategii Unie představila tento týden eurokomisařka pro opatření v oblasti změn klimatu Connie Hedegaardová, která společně s dánským premiérem Larsem Løkke Rasmussenem předsedala ještě coby ministryně dánské vlády kodaňskému summitu.

Brusel jejími ústy rovněž poprvé oficiálně přiznal, že celosvětová klimatická dohoda zřejmě nevznikne ani letos v Mexiku.

Chceme na třicet

V současné době EU slibuje dvacetiprocentní škrty a jít na 30 procent pouze v případě, kdy ambiciózní snižování emisí oznámí i další velcí znečišťovatelé jako USA a Čína. Podle Hedegaardové by však měla EU tuto svou podmínku zrušit.

"Dosáhnout toho (30 procent) nebude lehké," prohlásila Hedegaardová ve svém úterním projevu k Evropskému parlamentu. "Nikdo by neměl být naivní." Podle ní to ale "nebude zdaleka tak těžké, jak se někteří obávají".

Connie Hedegaardová
Connie Hedegaardová | Foto: Ludvík Hradilek

Komise připraví do červnového summitu prezidentů a premiérů EU analýzu, jak by šlo této mety konkrétně dosáhnout. Poté bude následovat i plán dlouhodobější strategie do roku 2050, rozpočítávající závazky jednotlivých průmyslových sektorů.

"Cílem je přijít s inteligentními řešeními, která budou ku prospěchu nejen v otázce klimatických změn, ale také energetické bezpečnosti a trhu práce," stojí v oficiálním dokumentu představujícím příští klimatickou politiku EU.

Spor uvnitř EU

Brusel se tak postavil na stranu těch evropských zemí, které po Kodani požadovaly po EU větší závazky. Naopak jiné státy, vedené Polskem a Itálií, by rády zůstaly na dvaceti procentech.

Ekologické organizace požadují, aby EU přistoupila k třiceti procentům bezpodmínečně.

"Zvláště kvůli hospodářské krizi už nepředstavuje cíl minus 20 % žádnou velkou výzvu (problémy, které postihly průmysl, způsobily následně pokles emisí - pozn. red.)," říká Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku.

"Bohužel sděleni Komise nemluví o tom, že by EU měla přejít bezpodmínečně na minus 30 procent, pouze je tam napsáno, že EK provede ekonomickou studii, která prozkoumá, co by to pro EU znamenalo."

Ledovec Perito Moreno v Argentině, jeden z mála těch, které dnes rostou.
Ledovec Perito Moreno v Argentině, jeden z mála těch, které dnes rostou. | Foto: Reuters

Dohoda letos nebude

Ekologům se také nelíbí, že většinu úspor chce EU učinit nikoli šetřením doma, ale - skrze takzvané flexibilní mechanismy - investicemi do snížení emisí v rozvojových zemích, kde to sice vyjde levněji, ale obtížněji se kontroluje, zda emise skutečně klesly.

EK v novém dokumentu také poprvé oficiálně přiznala, že právně závazného globálního klimatického paktu se letos zřejmě dosáhnout nepodaří.

"Komise přiznává, že rozdíly mezi jednotlivými zeměmi mohou dohodu odložit do roku 2011," stojí tu. Hedegaardová přímo označila dosažení dohody na letošním klimatickém summitu v Mexiku za "nepravděpodobné".

Původně měla být smlouva uzavřena už v Kodani.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy