Až 45 stupňů v kolébce evropské civilizace. Řecko možná čeká nejdelší vlna veder

ČTK ČTK
22. 7. 2023 15:29
Řecko prožívá vlnu veder, která se pravděpodobně stane tou nejdelší, jakou kdy země zaznamenala, řekl dnes přední řecký klimatolog Kostas Laguvardos. Mimořádně vysoké teploty podle něj mohou přetrvávat déle než dva týdny. V sobotu se v Řecku čekala odpolední maxima až kolem 45 stupňů Celsia.
Památky v Athénách jsou kvůli vedru zavřené od poledne až do půl šesté večer.
Památky v Athénách jsou kvůli vedru zavřené od poledne až do půl šesté večer. | Foto: Shutterstock

"Podle našich údajů pravděpodobně zažijeme vlnu veder trvající 16 až 17 dní, což se dosud v naší zemi nikdy nestalo," řekl v televizi ERT Laguvardos, který působí na ústavu pro výzkum životního prostředí a udržitelného rozvoje při národní observatoři v Aténách. Šéf řecké meteorologické služby Antonis Lalos dodal, že aktuální situace zřejmě překoná skoro dvoutýdenní vedra z roku 1987, která způsobila stovky úmrtí.

Riziko dlouhých a intenzivních vln veder podle klimatologů narůstá v důsledku klimatických změn poháněných emisemi skleníkových plynů, které oteplují planetu. Poslední týdny v tomto směru přináší řadu znepokojivých signálů, včetně teplotních rekordů ve Spojených státech a v Číně nebo abnormálně vysoké teploty vody v Atlantiku. Svět aktuálně zažívá nejteplejší dny od počátku meteorologických záznamů.

V Řecku teploty šplhaly nad 40 stupňů Celsia už v pátek a víkend by se mohl stát tím nejteplejším, jaký země v červenci zažila za posledních 50 let. Dnešní předpověď pro Atény slibovala až 44 stupňů.

Mimořádně vysoké teploty mají přetrvávat i příští týden. Kvůli extrémnímu horku platí v Řecku od pátku zatím do neděle omezené otvírací doby venkovních kulturních památek, archeologických parků i Akropole v Aténách, která je nejnavštěvovanější památkou v zemi. Zavřeny jsou od 12:00 do 17:30.

Extrémní teploty také v Itálii a Španělsku

Řecko se stalo epicentrem veder v Evropě poté, co během týdne zažívali nejhorší extrémy ve Španělsku a v Itálii, kde se teplotní maxima dostala až nad 45 stupňů Celsia. V částech Španělska se mohou nebezpečně vysoké teploty vrátit v neděli, kdy se v zemi konají parlamentní volby, varuje meteorologická služba Aemet.

Na severu Itálie v pátek vedra vystřídaly bouřky, které provázelo i silné krupobití a krátký vzdušný vír. Video natočené ve městě Seregno ukazuje, jak se jedna z ulic při bouřce proměnila v řeku plnou ledu. Podle agentury ANSA se po řádění živlů sčítaly škody na polích či vyvrácené stromy. Další vlnu veder italští meteorologové očekávají příští týden. Teploty by se mohly vyšplhat až na 48 stupňů Celsia.

Video: Fakta o klimatu: V Česku se skoro nemluví o problému, který má už teď vážné dopady (18.7.2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Ondřej Přibyla | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy