KLDR nemluví se Soulem, jednání se vrací na začátek

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 5. 2011 12:28
Režim Kim Čong-ila ruší i vojenskou komunikaci na společné hranici
Kim Čong-il se svým synem Kim Čong-unem.
Kim Čong-il se svým synem Kim Čong-unem. | Foto: Reuters

Soul - Severní Korea odstupuje z veškerých jednání s jihokorejskou vládou. Zároveň také přerušuje vojenskou komunikaci na východní hranici.

S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA o tom v pondělí informovala agentura AFP.

Vedení Severní Korey se k tomuto kroku odhodlalo jen několik dnů po návštěvě svého vůdce Kim Čong-ila v Číně, která je nejdůležitějším spojencem stalinistického režimu.

Kim do Číny jel s největší pravděpodobností kvůli naléhavé potravinové pomoci a výměnou za to s údajnou nabídkou na obnovu šestistranných rozhovorů o svém jaderném programu. Ze stejných důvodů, konkrétně kvůli zhodnocení potravinové situace, pobývala minulý týden přímo v KLDR americká delegace.

Do Severní Korey se chystá přijet se stejným cílem i delegace Evropské unie, oznámila jihokorejská agentura Jonhap.

Pchjongjang už několik týdnů vyzývá k okamžité pomoci a tvrdí, že záplavy z loňského léta a tvrdá zima výrazně poškodily úrodu.

Podle agentury AP Severní Korea uzavře také styčné úřadovny ve společném turistickém zařízení na svém území. Vzájemný cestovní ruch ale stejně stagnuje.

O už v únoru Pchongjang požádal o pomoc i Česko. Severokorejské velvyslanectví v Praze ji tlumočilo českému ministerstvu zahraničí. Česko ale bude postupovat koordinovaně s ostatními členy evropské sedmadvacíky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy