KLDR nemluví se Soulem, jednání se vrací na začátek

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 5. 2011 12:28
Režim Kim Čong-ila ruší i vojenskou komunikaci na společné hranici
Kim Čong-il se svým synem Kim Čong-unem.
Kim Čong-il se svým synem Kim Čong-unem. | Foto: Reuters

Soul - Severní Korea odstupuje z veškerých jednání s jihokorejskou vládou. Zároveň také přerušuje vojenskou komunikaci na východní hranici.

S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA o tom v pondělí informovala agentura AFP.

Vedení Severní Korey se k tomuto kroku odhodlalo jen několik dnů po návštěvě svého vůdce Kim Čong-ila v Číně, která je nejdůležitějším spojencem stalinistického režimu.

Kim do Číny jel s největší pravděpodobností kvůli naléhavé potravinové pomoci a výměnou za to s údajnou nabídkou na obnovu šestistranných rozhovorů o svém jaderném programu. Ze stejných důvodů, konkrétně kvůli zhodnocení potravinové situace, pobývala minulý týden přímo v KLDR americká delegace.

Do Severní Korey se chystá přijet se stejným cílem i delegace Evropské unie, oznámila jihokorejská agentura Jonhap.

Pchjongjang už několik týdnů vyzývá k okamžité pomoci a tvrdí, že záplavy z loňského léta a tvrdá zima výrazně poškodily úrodu.

Podle agentury AP Severní Korea uzavře také styčné úřadovny ve společném turistickém zařízení na svém území. Vzájemný cestovní ruch ale stejně stagnuje.

O už v únoru Pchongjang požádal o pomoc i Česko. Severokorejské velvyslanectví v Praze ji tlumočilo českému ministerstvu zahraničí. Česko ale bude postupovat koordinovaně s ostatními členy evropské sedmadvacíky.

 

Právě se děje

Další zprávy