Klaus stupňuje požadavky na Lisabon. Francouzi se zlobí

Zahraničí Zahraničí
8. 10. 2009 22:12
Předseda Rady EU Fredrik Reinfeldt se snaží dokončit ratifikaci smlouvy, český prezident mu to komplikuje
Václav Klaus, velký odpůrce Lisabonské smlouvy
Václav Klaus, velký odpůrce Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters

Praha - Český prezident Václav Klaus neustává ve své snaze co nejvíce oddálit podpis Lisabonské smlouvě.

Ve čtvrtek odpoledne telefonicky hovořil se současným předsedou Rady Evropské unie a švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem.

A stanovil si prý novou podmínku - připojit ke smlouvě poznámku týkající se Listiny základních práv EU.

"Potřebujeme upřesnit, o co nás žádá. Řekl, že však nejdříve musí vyčkat na rozsudek Ústavního soudu a pak to vysvětlí. Já jsem opáčil, že pokud žádá o další opatření, že by to vysvětlit měl," řekl Reinfeldt Reuters.

"Pochopil jsem, že se to týká listiny základních práv. Je to nějaký doplněk či poznámka pod čarou, ale nedefinoval to. Prohlásil, že chce, aby to schválila Rada EU. Řekl jsem mu, že se pro EU jedná o špatnou zprávu ve špatný čas. Řekl jsem mu jasně, že se počítá pouze jeho podpis a že nechci dále schválení smlouvy oddalovat," dodal.

Listina základních práv EU je dokument vymezující základní práva obyvatel EU, je součástí Lisabonské smlouvy.

Fredrik Reinfeldt s logem švédského předsednictví
Fredrik Reinfeldt s logem švédského předsednictví | Foto: Reuters

Kancelář prezidenta bližší detaily týkající se rozhovoru odmítla zveřejnit. Uvedla pouze, že se telefonát uskutečnil na Reinfeldtovu žádost a předmětem rozhovoru byla ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice, kde prošel reformní dokument oběma komorami parlamentu a zbývá tak jen podpis českého prezidenta.

Francouzi i Bursík se zlobí

Francie se podle agentury AFP už nechala slyšet, že je proti údajnému novému požadavku. "Nebudeme měnit Lisabonskou smlouvu. Hlasoval o ní v této podobě český parlament," prohlásil ministr zahraničí Francie Bernard Kouchner.

"Nepochybuji, že prezident Klaus bude strůjcem ještě mnoha dalších obtíží," dodal. Podle něj ale Češi vědí, že jejich parlament smlouvu ratifikoval ve stávající podobě.

Ostrou reakci rozeslal do médií i někdejší předseda Strany zelených Martin Bursík. "Prezident republiky překračuje pravomoci, které jsou mu dány Ústavou České republiky a obchází vládu," zlobí se. "Jeho rolí je mezinárodní smlouvy ratifikovat, nikoli vyjednávat. K tomu nemá mandát."

Klaus má teď podpis zakázán

Většina sedmadvacítky je z protahování ratifikace v Česku nervózní. Vedle Polska je totiž poslední zemí, která tak ještě neučinila. Zatímco však polský prezident může ratifikační listinu podepsat kdykoli.

Václav Klaus nyní vyčkává na rozhodnutí Ústavního soudu, který se zabývá kompatibilitou Lisabonské smlouvy s českou ústavou. Během projednávání podepsat nemůže

Unie původně počítala s tím, že smlouva začne platit už od února příštího roku a nová Evropská komise bude sestavována podle nových pravidel zakotvených právě v Lisabonu.

Švédský premiér na středu svolal do Bruselu zvláštní jednání, které se problémem zabývalo a jehož se videomostem zúčastnil i český předseda vlády Jan Fischer.

Pro Švédsko je ratifikace Lisabonu prioritou předsednictví. Reinfeldt tak požádal svého politického souputníka, britského konzervativce Davida Camerona, aby příští rok nepořádal referendum o Lisabonské smlouvě a nebránil jejímu zavedení ve všech 27 státech Evropské unie.

Euroskeptik Cameron, kterého Reinfeldt nazývá svým "přítelem", v případě svého - velmi pravděpodobného - vítězství v jarních britských slibuje referendum v Británii uspořádat.

Foto: Aktuálně.cz
Klausi, podepiš! Klausi, nepodepisuj! A co radíte vy?
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy