Klaus stupňuje požadavky na Lisabon. Francouzi se zlobí

Zahraničí Zahraničí
8. 10. 2009 22:12
Předseda Rady EU Fredrik Reinfeldt se snaží dokončit ratifikaci smlouvy, český prezident mu to komplikuje
Václav Klaus, velký odpůrce Lisabonské smlouvy
Václav Klaus, velký odpůrce Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters

Praha - Český prezident Václav Klaus neustává ve své snaze co nejvíce oddálit podpis Lisabonské smlouvě.

Ve čtvrtek odpoledne telefonicky hovořil se současným předsedou Rady Evropské unie a švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem.

A stanovil si prý novou podmínku - připojit ke smlouvě poznámku týkající se Listiny základních práv EU.

"Potřebujeme upřesnit, o co nás žádá. Řekl, že však nejdříve musí vyčkat na rozsudek Ústavního soudu a pak to vysvětlí. Já jsem opáčil, že pokud žádá o další opatření, že by to vysvětlit měl," řekl Reinfeldt Reuters.

"Pochopil jsem, že se to týká listiny základních práv. Je to nějaký doplněk či poznámka pod čarou, ale nedefinoval to. Prohlásil, že chce, aby to schválila Rada EU. Řekl jsem mu, že se pro EU jedná o špatnou zprávu ve špatný čas. Řekl jsem mu jasně, že se počítá pouze jeho podpis a že nechci dále schválení smlouvy oddalovat," dodal.

Listina základních práv EU je dokument vymezující základní práva obyvatel EU, je součástí Lisabonské smlouvy.

Fredrik Reinfeldt s logem švédského předsednictví
Fredrik Reinfeldt s logem švédského předsednictví | Foto: Reuters

Kancelář prezidenta bližší detaily týkající se rozhovoru odmítla zveřejnit. Uvedla pouze, že se telefonát uskutečnil na Reinfeldtovu žádost a předmětem rozhovoru byla ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice, kde prošel reformní dokument oběma komorami parlamentu a zbývá tak jen podpis českého prezidenta.

Francouzi i Bursík se zlobí

Francie se podle agentury AFP už nechala slyšet, že je proti údajnému novému požadavku. "Nebudeme měnit Lisabonskou smlouvu. Hlasoval o ní v této podobě český parlament," prohlásil ministr zahraničí Francie Bernard Kouchner.

"Nepochybuji, že prezident Klaus bude strůjcem ještě mnoha dalších obtíží," dodal. Podle něj ale Češi vědí, že jejich parlament smlouvu ratifikoval ve stávající podobě.

Ostrou reakci rozeslal do médií i někdejší předseda Strany zelených Martin Bursík. "Prezident republiky překračuje pravomoci, které jsou mu dány Ústavou České republiky a obchází vládu," zlobí se. "Jeho rolí je mezinárodní smlouvy ratifikovat, nikoli vyjednávat. K tomu nemá mandát."

Klaus má teď podpis zakázán

Většina sedmadvacítky je z protahování ratifikace v Česku nervózní. Vedle Polska je totiž poslední zemí, která tak ještě neučinila. Zatímco však polský prezident může ratifikační listinu podepsat kdykoli.

Václav Klaus nyní vyčkává na rozhodnutí Ústavního soudu, který se zabývá kompatibilitou Lisabonské smlouvy s českou ústavou. Během projednávání podepsat nemůže

Unie původně počítala s tím, že smlouva začne platit už od února příštího roku a nová Evropská komise bude sestavována podle nových pravidel zakotvených právě v Lisabonu.

Švédský premiér na středu svolal do Bruselu zvláštní jednání, které se problémem zabývalo a jehož se videomostem zúčastnil i český předseda vlády Jan Fischer.

Pro Švédsko je ratifikace Lisabonu prioritou předsednictví. Reinfeldt tak požádal svého politického souputníka, britského konzervativce Davida Camerona, aby příští rok nepořádal referendum o Lisabonské smlouvě a nebránil jejímu zavedení ve všech 27 státech Evropské unie.

Euroskeptik Cameron, kterého Reinfeldt nazývá svým "přítelem", v případě svého - velmi pravděpodobného - vítězství v jarních britských slibuje referendum v Británii uspořádat.

Foto: Aktuálně.cz
Klausi, podepiš! Klausi, nepodepisuj! A co radíte vy?
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy