Když se sovětský beton snoubí se zelení. Kišiněv, město podivuhodného brutalismu

Když se sovětský beton snoubí se zelení. Kišiněv, město podivuhodného brutalismu
Zemětřesení, druhá světová válka a sovětská minulost ale způsobily, že jich je zde poskrovnu. Město tak charakterizuje architektura 20. století.
Stojí na hlavní třídě Štěpána Velikého. Svou největší slávu zažil ještě během éry SSSR, kdy sem mířili turisté z celého státu.
Dalším zavřeným mementem starých monumentálních časů je tento už nefunkční státní cirkus. Otevřený byl v 80. letech minulého století a vešlo se do něj dva tisíce lidí.
Kišiněv je hlavním městem Moldavska, jednoho z nejchudších států Evropy.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 5. 2022 17:52
Najdeme zde masivní chátrající hotely, zářící prezidentský palác nebo třeba dodnes funkční experimentální kulatý věžák ve tvaru heřmánku. Sovětský brutalismus v Kišiněvě vyrůstá zpoza všudypřítomných stromů. Pojďte se projít centrem moldavského hlavního města, které platí za jednu z nejzelenějších metropolí Evropy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

Další zprávy