Kim odpálil další raketu, USA jsou na válku připraveny

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2009 12:50
Málokdo ale věří, že severokorejský vůdce Kim Čong-il myslí své vojenské hrozby vážně

Washington/Soul - Komunistická Severní Korea odpálila v pátek další raketu krátkého doletu. Nový raketový test se uskutečnil u severokorejského východního pobřeží.

Testy začaly v pondělí podzemním jaderným výbuchem, pak následovalo několik raket krátkého doletu. Pchjongang tento týden oznámil, že se už necítí vázán příměřím z roku 1953, a pohrozil Soulu válkou.

Pokud by se severokorejský vůdce Kim Čong-il přece jen rozhodl zaútočit na Jižní Koreu nebo Japonsko, Spojené státy by i přes pokračující přítomnost svých vojáků v Iráku a Afghánistánu poslaly armádu na Korejský poloostrov a postavily by se na obranu Soulu či Tokia.

Foto: Aktuálně.cz

Novinářům to ve Washingtonu řekl náčelník generálního štábu pozemních sil generál George Casey. Na otázku, zda USA půjdou do války, pokud komunistická Severní Korea zaútočí na jih Koreje nebo Japonsko, řekl Casey: "Stručná odpověď zní ano."

Připustil ale, že posílení amerických jednotek na Dálném Východě a jejich příprava na válku by trvala déle. Zmínil se o devadesáti dnech.

"Tím ale nechci říci, že by nám trvalo devadesát dní, než bychom začali bojovat s milionovou severokorejskou armádou," uvedl Casey.

Ministr obrany Robert Gates ovšem dal najevo, že s prudkou eskalací krize nepočítá. Podle něj zatím není důvod posílat na Korejský poloostrov další vojáky. Nyní mají USA v Jižní Koreji kontingent o síle přibližně 28 tisíc vojáků.

Agentura Reuters se na názory na možný válečný konflikt ptala severokorejských uprchlíků, kteří se přes Čínu dostali do Jižní Koreje.

Většina tvrdí, že vůdce Kim Čong-il jen zesiluje propagandu a žádnou válku ve skutečnosti nechce. Spíše se jí naopak bojí, jeho hlavním cílem je stabilita režimu.

"Kima zajímá jenom on sám, proto válku nezačne," řekl uprchlík vystupující pod jménem Čo.

Vůdce posledního stalinistického režimu na světě Kim Čong-il.
Vůdce posledního stalinistického režimu na světě Kim Čong-il. | Foto: Reuters

Další uprchlý Severokorejec říká, že hlad a chudoba v zemi se nevyhýbají ani armádě. Většina vojáků prý nemá dostatek jídla, a je proto stěží představitelné, že by armáda vydržela bojovat v náročné válce.

"Vojáci jsou cvičení pro válku, ale ty, které jsem viděl u nás v Severní Koreji, by patrně z bojiště utíkali pryč," uvedl muž.

Uprchlíci také shodně říkají, že o rodině Kim Čong-ila a o tom, kdo bude příštím vůdcem, severokorejská média vůbec neinformují. Skoro nikdo tak v zemi například neví, že Kim má tři syny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy