Kim odpálil další raketu, USA jsou na válku připraveny

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2009 12:50
Málokdo ale věří, že severokorejský vůdce Kim Čong-il myslí své vojenské hrozby vážně

Washington/Soul - Komunistická Severní Korea odpálila v pátek další raketu krátkého doletu. Nový raketový test se uskutečnil u severokorejského východního pobřeží.

Testy začaly v pondělí podzemním jaderným výbuchem, pak následovalo několik raket krátkého doletu. Pchjongang tento týden oznámil, že se už necítí vázán příměřím z roku 1953, a pohrozil Soulu válkou.

Pokud by se severokorejský vůdce Kim Čong-il přece jen rozhodl zaútočit na Jižní Koreu nebo Japonsko, Spojené státy by i přes pokračující přítomnost svých vojáků v Iráku a Afghánistánu poslaly armádu na Korejský poloostrov a postavily by se na obranu Soulu či Tokia.

Foto: Aktuálně.cz

Novinářům to ve Washingtonu řekl náčelník generálního štábu pozemních sil generál George Casey. Na otázku, zda USA půjdou do války, pokud komunistická Severní Korea zaútočí na jih Koreje nebo Japonsko, řekl Casey: "Stručná odpověď zní ano."

Připustil ale, že posílení amerických jednotek na Dálném Východě a jejich příprava na válku by trvala déle. Zmínil se o devadesáti dnech.

"Tím ale nechci říci, že by nám trvalo devadesát dní, než bychom začali bojovat s milionovou severokorejskou armádou," uvedl Casey.

Ministr obrany Robert Gates ovšem dal najevo, že s prudkou eskalací krize nepočítá. Podle něj zatím není důvod posílat na Korejský poloostrov další vojáky. Nyní mají USA v Jižní Koreji kontingent o síle přibližně 28 tisíc vojáků.

Agentura Reuters se na názory na možný válečný konflikt ptala severokorejských uprchlíků, kteří se přes Čínu dostali do Jižní Koreje.

Většina tvrdí, že vůdce Kim Čong-il jen zesiluje propagandu a žádnou válku ve skutečnosti nechce. Spíše se jí naopak bojí, jeho hlavním cílem je stabilita režimu.

"Kima zajímá jenom on sám, proto válku nezačne," řekl uprchlík vystupující pod jménem Čo.

Vůdce posledního stalinistického režimu na světě Kim Čong-il.
Vůdce posledního stalinistického režimu na světě Kim Čong-il. | Foto: Reuters

Další uprchlý Severokorejec říká, že hlad a chudoba v zemi se nevyhýbají ani armádě. Většina vojáků prý nemá dostatek jídla, a je proto stěží představitelné, že by armáda vydržela bojovat v náročné válce.

"Vojáci jsou cvičení pro válku, ale ty, které jsem viděl u nás v Severní Koreji, by patrně z bojiště utíkali pryč," uvedl muž.

Uprchlíci také shodně říkají, že o rodině Kim Čong-ila a o tom, kdo bude příštím vůdcem, severokorejská média vůbec neinformují. Skoro nikdo tak v zemi například neví, že Kim má tři syny.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy