Na bílém koni zasněženou krajinou. KLDR zveřejnila fotky Kima na "posvátné" hoře

Zahraničí Zahraničí
16. 10. 2019 12:23
Severokorejský diktátor Kim Čong-un zdolal 2744 metrů vysokou horu Pektu. Projel se po ní na bílém koni. Fotografie z jízdy zveřejnila ve středu státní tisková agentura KCNA.
Kim Čong-un se projel po hoře Pektu na bílém koni.
Kim Čong-un se projel po hoře Pektu na bílém koni. | Foto: Reuters

Kim na snímcích cválá na bílém oři oděný do mohutného kabátu a jezdeckých bot. Severokorejská agentura KCNA o události hovoří jako o velmi významném momentu.

"Jeho výšlap na koni na horu Pektu je velmi významnou událostí v historii korejské revoluce," uvedla KCNA. 

Severní Korea považuje sopku Pektu, která leží na hranici mezi Čínou a KLDR, za posvátné místo. Severokorejská propaganda tvrdí, že se na ní narodil Kimův otec a bývalý vůdce země Kim Čong-il.

Fotografie z Kimova výletu zveřejnila státní agentura KCNA.
Fotografie z Kimova výletu zveřejnila státní agentura KCNA. | Foto: ČTK

Kim nejvyšší horu KLDR nezlezl poprvé. Zahraniční média, například britský list The Guardian a stanice BBC, se shodují, že výstup autoritářského vládce na sopku byl často předzvěstí toho, že měl Kim následně nějaké důležité prohlášení nebo provedl jaderné zbrojní testy.

Tomu by nahrávala i skutečnost, že KCNA při publikování fotografií sdělila, že ostatní funkcionáři, kteří Kima na cestě doprovázeli, "překypovali emocemi a radostí a byli přesvědčeni o tom, že dojde k významné operaci". Ta podle KCNA posune korejskou revoluci zase o krok dopředu. Kromě této zprávy ale státní agentura žádné konkrétní informace nezveřejnila.

Kim navštívil horu například v roce 2017 několik dní potom, co Severní Korea odpálila mezikontinentální balistikou střelu (ICBM), a několik týdnů předtím, než vystoupil na Nový rok s projevem, ve kterém řekl, že je jeho země otevřená rozhovoru se svým jižním partnerem. 

Fotografie z Kimova výletu zveřejnila státní agentura KCNA.
Fotografie z Kimova výletu zveřejnila státní agentura KCNA. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy