Otec pěstoval jahody, na studia si sám vydělával. Kdo je nový japonský premiér Suga

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 9. 2020 15:20
Populárního japonského premiéra Šinzóa Abeho nahradí muž z televizních obrazovek, o kterém toho lidé ještě moc nevědí. Jošihide Suga pracoval ve stínu nejdéle vládnoucího premiéra v novodobé historii Japonska. V pondělí byl zvolen novým předsedou vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP).
Šinzó Abe a Jošihide Suga poté, co byl Suga zvolen předsedou vládnoucí Liberálnědemokratické strany.
Šinzó Abe a Jošihide Suga poté, co byl Suga zvolen předsedou vládnoucí Liberálnědemokratické strany. | Foto: Reuters

Ve středu bude japonský parlament, ve kterém má LDP většinu, hlasovat o novém premiérovi. Stane se jím předseda strany Jošihide Suga, dosavadní mluvčí vlády, nejdéle sloužící tajemník vlády a také někdejší pravá ruka Šinzóa Abeho, který kvůli špatnému zdraví minulý měsíc odstoupil.

Jednasedmdesátiletý politik je známý hlavně tím, že byl po celých osm let blízkým spojencem Abeho. Kromě toho se jako mluvčí vlády pravidelně objevoval na televizních obrazovkách a tiskových konferencích.

Když loni po abdikaci císaře Akihita oznamoval vstup Japonska do nové éry Reiwa, vysloužil si přezdívku Strýček Reiwa, píše britská stanice BBC.

Suga teď nahradí populárního politika, který měl vládnutí takřka v krvi. Abe pochází z politické dynastie, jeho otec byl ministr zahraničí a jeho dědeček i prastrýc působili jako předsedové vlády. Abe studoval politologii ve Spojených státech a do politiky vstoupil už na začátku 90. let.

Suga oproti tomu do zahraničí téměř necestoval. Vzácností je i jeho původ. V japonské politice působí lidé z vysoce postavených rodin. Suga se ale narodil do farmářské rodiny, jeho otec se namísto politiky věnoval pěstování jahod.

Vyrůstal na venkově a do Tokia se přestěhoval až po střední škole. Na studia na soukromé Univerzitě Hósei v japonské metropoli si vydělával v továrně na výrobu lepenky a na rybím trhu.

Nejlepší možná náhrada

Jeho začátky v politice také nebyly jednoduché, chyběly mu známosti a zkušenosti. Ve straně LDP se traduje, že když kandidoval do zastupitelstva města Jokohama, založil svou kampaň na osobním obcházení domácností. Za jediný den měl obejít kolem 300 bytů, celkem na 30 tisíc domácností. Prochodil u toho nakonec šest párů bot.

Stejně jako Abe je Suga reformátor a všichni od něj očekávají, že bude pokračovat v Abeho krocích, které úspěšně nastartovaly japonskou ekonomiku. Suga bude něco jako "Abeho náhradník", řekl americké stanici CNN profesor mezinárodní politiky na Univerzitě Hokkaidó Kazuto Suzuki.

Jenže ho čeká mnoho výzev. Japonsko je třetí největší ekonomika na světě, nejen vlivem pandemie koronaviru je ale oslabená. Suga se bude muset poprat s rostoucím státním dluhem a rychle stárnoucí populací. Bude také rozhodovat o konání letních olympijských her, které se měly v Tokiu konat letos, ale byly kvůli covidu-19 odloženy.

Jeho předchůdci Abemu se podařilo navázat velmi dobré vztahy se Spojenými státy a na Sugovi bude je udržet, ať už v listopadových prezidentských volbách v USA vyhraje kdokoliv.

Musí se ještě předvést

Navíc coby pokračovatel Abeho politiky se bude muset vyrovnat s tím, že popularita jeho předchůdce v poslední době klesala. V posledním průzkumu veřejného mínění Abeho politiku schvaloval nejnižší počet obyvatel od roku 2012 - 36 procent dotázaných.

Nejpozději příští podzim pak bude muset svou pozici potvrdit v předčasných volbách. Teprve tehdy se ukáže, jestli ho jako Abeho náhradníka skutečně vnímají i běžní Japonci. Suga stál po celou dobu v jeho stínu.

"Nikdo vlastně neví, kdo tento muž ve skutečnosti je," cituje americká stanice CNN amerického odborníka na Japonsko Brada Glossermana. "Dosud se japonské veřejnosti dostatečně nepředvedl a nepředstavil jí žádný obraz, který by mohla podpořit."

 

Právě se děje

před 42 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy