Kate je umělá figurína na šaty, tvrdí známá autorka

ČTK ČTK
19. 2. 2013 14:12
Hilary Mantelová pobouřila Británii nechvalnými vyjádřeními o vévodkyni z Cambridge
Vévodkyně Catherine na Wimbledonu.
Vévodkyně Catherine na Wimbledonu. | Foto: Reuters

Londýn - Známá spisovatelka Hilary Mantelová vyvolala v Británii rozruch poté, co označila vévodkyni z Cambridge za "figurínu ve výloze", která má "dokonalý umělohmotný úsměv" a které chybí vlastní osobnost.

Mantelová, jež dostala za své historické romány dvě prestižní Man Bookerovy ceny, mluvila o Kate při svém vystoupení v Britském muzeu začátkem února; přednáška o ženách v britských královských rodinách ale vyvolala rozruch až nyní.

Jednatřicetiletá Kate podle Mantelové "vyvolává dojem, že ji navrhl nějaký výbor". Když se poprvé objevila na veřejnosti, byla prý "figurínou ve výloze, bez vlastní osobnosti, kterou zcela definuje to, co nosí".

"Zdá se, že Kate byla vybrána pro úlohu princezny, protože se jí nedalo naprosto nic vytknout: tak štíhlá, jak si jen kdo může přát, bez výstřelků, bez zvláštností, bez rizika vzniku osobnosti," řekla šedesátiletá Mantelová, podle níž má vévodkyně z Cambridge "dokonalý umělohmotný úsměv".

"Vypadá, jako kdyby ji vyrobil precizní stroj: je tak odlišná od Diany, jejíž rozpačitost a neschopnost udržet své city na uzdě se projevovaly v každém jejím gestu," prohlásila v narážce na princeznu Dianu, matku Katina manžela, prince Williama.

Foto: Cesta prince Williama a vévodkyně Catherine po Asii

"Teď je nastávající matkou... a až jí přestane být špatně, tisk bude psát o tom, že je oslnivá... Dojdou k závěru, že život této mladé ženy až do nynějška nebyl ničím a že jejím jediným smyslem a účelem je porodit," prohlásila spisovatelka, která patří k nejoceňovanějším britským autorům současnosti.

Kate s Williamem na cestě po Asii.
Kate s Williamem na cestě po Asii. | Foto: Reuters

Mantelová dostala Man Bookerovu cenu za historické romány z období Tudorovců. Jeden z nich, Wolf Hall, vyšel také v češtině.

Podle některých britských listů byly spisovatelčiny výroky jedovaté, kruté a "mimořádně hrubé". Její stoupenci zase tvrdí, že přednáška byla dobrou analýzou úlohy žen v královských rodinách v uplynulých staletích.

Mluvčí Mantelové řekl listu The Daily Telegraph, že přednáška nebyla kritikou, ale vyjadřovala "velké porozumění" a líčila královské ženy jako oběti své údělu.

"Mluvila o vzhledu, o tom, jaké to je být v pasti... o tom, jak se musí monarchie jako instituce prezentovat a jaký to vyvolává dojem," dodal mluvčí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy