Kastrace prodlužuje život, naznačují korejští vědci

Zahraničí Zahraničí
28. 9. 2012 20:18
Korejci zkoumali délku života eunuchů a ostatních mužů v 19. století
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: uvn.cz

Soul - Je to sice odpudivě znějící otázka, ale jsou vědci, kteří se jí vážně zabývají. Může kastrace prodloužit mužský život? Studie, publikovaná týmem korejských vědců v odborném časopise Current Biology, se domnívá, že ano.

Jádrem výzkumu byl život korejských eunuchů z éry dynastie Čoson, která vládla zemi od konce čtrnáctého století až do začátku dvacátého, kdy nezávislost Koreje ukončila japonská okupace.

Eunuši, kterými se často stávali mladí muži toužící po vysoké úřednické kariéře nebo po funkcích v královském paláci, podle ověřených poznatků žili obvykle o čtrnáct až devatenáct let déle než ostatní muži.

Vědci srovnávali údaje hlavně z devatenáctého století u osob s podobným ekonomickým zázemím a sociálním statusem. Kastrovaní muži se dožívali obvykle více než sedmdesátky, ostatní padesáti až pětapadesáti let.

Existence eunuchů na korejském královském dvoře skončila až v roce 1894, kdy došlo k reformě státní správy, pravomoci císaře se omezily a vznikla vláda, oddělená od císařského paláce.

Už z minulosti je známo, že kastrace prodlužuje život alespoň některým zvířatům. Přesvědčivě je to prokázáno u psů a kocourů. U lidí ale jednoznačný důkaz chybí.

Někteří lékaři se domnívají, že  v průměru kratší život mužů je způsobený mužským hormonem testosteronem, který oslabuje imunitu organismu.

 

Právě se děje

Další zprávy