Kancléřka Merkelová varuje před měnovými válkami

ČTK ČTK
24. 1. 2013 23:31
Německo neschvaluje současnou ekonomiku Japonska
Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU. V Hannoveru obhajuje předsednické křeslo.
Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU. V Hannoveru obhajuje předsednické křeslo. | Foto: Reuters

Davos - Německá kancléřka Angela Merkelová varovala před oslabením strukturálních reforem v Evropě a vyzvala země eurozóny, aby využily dluhové krize k modernizaci a posílení své konkurenceschopnosti. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyjádřila také obavu z měnových manipulací ve světě a poukázala konkrétně na Japonsko.

"Ze zkušeností v politice vím, že k politickým strukturálním reformám je zapotřebí tlaku," uvedla Merkelová. "Z toho vyvozuji, že jestliže se dnes Evropa nachází v obtížné situaci, musíme už nyní zavádět strukturální reformy, abychom zítra žili lépe," dodala. Odmítla přitom tvrzení některých činitelů v Davosu, že evropská politika rozpočtových úspor zašla příliš daleko.

Kancléřka také mluvila o svých obavách z měnových manipulací a z politického vlivu na centrální banky. Zmínila se přitom o Japonsku, kde je nyní centrální banka pod tlakem nové vlády na razantní zvyšování objemu peněz v ekonomice.

Foto: Reuters

"Nechci tvrdit, že se nyní dívám na Japonsko zcela bez obav. A pro Evropu bude v tomto ohledu důležité, aby rozsáhlá peněžní likvidita, která se loni dala bankám, se vrátila zpět," řekla Merkelová. "Je známo, že my v Německu jsme toho názoru, že centrální banky nejsou od toho, aby napravovaly špatná politická rozhodnutí a nedostatek konkurenceschopnosti," dodala.

Vedle Japonska vedou extrémně uvolněnou měnovou politiku i Spojené státy a relativně opatrné nestandardní kroky je nucena pod tlakem krize uskutečňovat i Evropská centrální banka. Nalévání levných peněz do ekonomiky vede k oslabování měn zemí, které tuto politiku sledují, a v této souvislosti se mluví už několik let o "měnových válkách". Tento týden hovořil o rizicích konkurenčních devalvací měn šéf německé centrální banky Jens Weidmann.

Generální manažer basilejské globální instituce Banka pro mezinárodní platební vyrovnání (BIS) Jaime Caruaana v Davosu konstatoval, že centrální banky se dostávají pod "přílišný tlak" na to, aby podporovaly ekonomický růst a oslabovaly měny. "Svět se dostal do bodu, kdy škody z chrlení nových peněz do ekonomiky už mohou převážit nad jejich přínosy," řekl Caruna.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy