Kancléřka Merkelová varuje před měnovými válkami

ČTK ČTK
24. 1. 2013 23:31
Německo neschvaluje současnou ekonomiku Japonska
Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU. V Hannoveru obhajuje předsednické křeslo.
Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU. V Hannoveru obhajuje předsednické křeslo. | Foto: Reuters

Davos - Německá kancléřka Angela Merkelová varovala před oslabením strukturálních reforem v Evropě a vyzvala země eurozóny, aby využily dluhové krize k modernizaci a posílení své konkurenceschopnosti. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyjádřila také obavu z měnových manipulací ve světě a poukázala konkrétně na Japonsko.

"Ze zkušeností v politice vím, že k politickým strukturálním reformám je zapotřebí tlaku," uvedla Merkelová. "Z toho vyvozuji, že jestliže se dnes Evropa nachází v obtížné situaci, musíme už nyní zavádět strukturální reformy, abychom zítra žili lépe," dodala. Odmítla přitom tvrzení některých činitelů v Davosu, že evropská politika rozpočtových úspor zašla příliš daleko.

Kancléřka také mluvila o svých obavách z měnových manipulací a z politického vlivu na centrální banky. Zmínila se přitom o Japonsku, kde je nyní centrální banka pod tlakem nové vlády na razantní zvyšování objemu peněz v ekonomice.

Foto: Reuters

"Nechci tvrdit, že se nyní dívám na Japonsko zcela bez obav. A pro Evropu bude v tomto ohledu důležité, aby rozsáhlá peněžní likvidita, která se loni dala bankám, se vrátila zpět," řekla Merkelová. "Je známo, že my v Německu jsme toho názoru, že centrální banky nejsou od toho, aby napravovaly špatná politická rozhodnutí a nedostatek konkurenceschopnosti," dodala.

Vedle Japonska vedou extrémně uvolněnou měnovou politiku i Spojené státy a relativně opatrné nestandardní kroky je nucena pod tlakem krize uskutečňovat i Evropská centrální banka. Nalévání levných peněz do ekonomiky vede k oslabování měn zemí, které tuto politiku sledují, a v této souvislosti se mluví už několik let o "měnových válkách". Tento týden hovořil o rizicích konkurenčních devalvací měn šéf německé centrální banky Jens Weidmann.

Generální manažer basilejské globální instituce Banka pro mezinárodní platební vyrovnání (BIS) Jaime Caruaana v Davosu konstatoval, že centrální banky se dostávají pod "přílišný tlak" na to, aby podporovaly ekonomický růst a oslabovaly měny. "Svět se dostal do bodu, kdy škody z chrlení nových peněz do ekonomiky už mohou převážit nad jejich přínosy," řekl Caruna.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy