Kanada a Evropská unie podepsaly dohodu o volném obchodu. Belgie ji přestala blokovat

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2016 14:10
Summit se měl konat už ve čtvrtek, nesouhlasný postoj Valonska k některým pasážím smlouvy si však vyžádal odklad.
Kanadský premiér Justin Trudeau a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Kanadský premiér Justin Trudeau a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

BruselEvropská unie a Kanada podepsaly rozsáhlou hospodářskou a obchodní dohodu (CETA). Podařilo se tak odstranit výhrady, které měl belgický region Valonsko. Belgická vláda tak dlouho odmítala dohodu podepsat.

CETA, o které se vyjednávalo od roku 2009, odstraňuje naprostou většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchod mezi osmadvacítkou a Kanadou.

Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat nárůst vzájemné obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 324 miliard Kč) ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

V poledne kanadského premiéra Justina Trudeaua společně přivítali předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Dobrá práce"

Summit se měl konat už ve čtvrtek, nesouhlasný postoj Valonska k některým pasážím smlouvy si však vyžádal odklad.

Trudeau, jehož přílet do Evropy se kvůli technické závadě na letadle o několik hodin zdržel, při příchodu s novináři nepromluvil. Směrem k Tuskovi ale při pozdravu poznamenal "Dobrá práce". Nesouhlasný postoj belgických frankofonních regionů totiž změnila až série intenzivních jednání na poslední chvíli, a belgická vláda tak nakonec v sobotu mohla svůj podpis pod smlouvu připojit.

Juncker při příchodu novinářům řekl, že neděle je významný den jak pro Evropskou unii, tak i pro Kanadu.

"Nastavuje mezinárodní standard, který budou následovat ostatní, se kterými vyjednáváme dohody o volném obchodu," uvedl a připomněl, že EU má rozpracováno 20 různých jednání. "Konec dobrý, všechno dobré," komentoval Juncker odklad konání summitu.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová před novináři poznamenala, že cesta k podpisu byla dlouhá. "Naprostá většina lidí v Evropě volný obchod podporuje, to víme. Ale existují také obavy, které musíme řešit. Nejen komise, ale také členské státy musí občanům vysvětlovat, naslouchat jejich obavám a zajistit co největší transparentnost. Komise to sama dělat nemůže," řekla.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy