Kanada a Evropská unie podepsaly dohodu o volném obchodu. Belgie ji přestala blokovat

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2016 14:10
Summit se měl konat už ve čtvrtek, nesouhlasný postoj Valonska k některým pasážím smlouvy si však vyžádal odklad.
Kanadský premiér Justin Trudeau a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Kanadský premiér Justin Trudeau a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

BruselEvropská unie a Kanada podepsaly rozsáhlou hospodářskou a obchodní dohodu (CETA). Podařilo se tak odstranit výhrady, které měl belgický region Valonsko. Belgická vláda tak dlouho odmítala dohodu podepsat.

CETA, o které se vyjednávalo od roku 2009, odstraňuje naprostou většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchod mezi osmadvacítkou a Kanadou.

Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat nárůst vzájemné obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 324 miliard Kč) ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

V poledne kanadského premiéra Justina Trudeaua společně přivítali předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Dobrá práce"

Summit se měl konat už ve čtvrtek, nesouhlasný postoj Valonska k některým pasážím smlouvy si však vyžádal odklad.

Trudeau, jehož přílet do Evropy se kvůli technické závadě na letadle o několik hodin zdržel, při příchodu s novináři nepromluvil. Směrem k Tuskovi ale při pozdravu poznamenal "Dobrá práce". Nesouhlasný postoj belgických frankofonních regionů totiž změnila až série intenzivních jednání na poslední chvíli, a belgická vláda tak nakonec v sobotu mohla svůj podpis pod smlouvu připojit.

Juncker při příchodu novinářům řekl, že neděle je významný den jak pro Evropskou unii, tak i pro Kanadu.

"Nastavuje mezinárodní standard, který budou následovat ostatní, se kterými vyjednáváme dohody o volném obchodu," uvedl a připomněl, že EU má rozpracováno 20 různých jednání. "Konec dobrý, všechno dobré," komentoval Juncker odklad konání summitu.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová před novináři poznamenala, že cesta k podpisu byla dlouhá. "Naprostá většina lidí v Evropě volný obchod podporuje, to víme. Ale existují také obavy, které musíme řešit. Nejen komise, ale také členské státy musí občanům vysvětlovat, naslouchat jejich obavám a zajistit co největší transparentnost. Komise to sama dělat nemůže," řekla.

 

Právě se děje

Další zprávy