Jihokorejský soud nařídil vrátit případ bývalé prezidentky, může dostat vyšší trest

ČTK ČTK
29. 8. 2019 11:39
Jihokorejský nejvyšší soud vrátil případ bývalé prezidentky Pak Kun-hje zpět k nižšímu soudu. Obvinění z korupce by ale mělo být projednáno odděleně od ostatních obvinění, rozhodl podle agentury AP soud. Podle místních médií by to mohlo znamenat, že bývalé prezidentce může hrozit ještě vyšší trest. Odvolací soud už loni poslal Pak Kun-hje na 25 let do vězení za zneužití pravomoci, vydírání a korupci.
Pak Kun-hje u soudu, květen 2017.
Pak Kun-hje u soudu, květen 2017. | Foto: Reuters

V centru korupčního skandálu, který vypukl v roce 2016 a v březnu 2017 Pak Kun-hje připravil o prezidentský úřad, stála její důvěrnice Čche Son-sil. Ta byla v únoru 2018 potrestána dvaceti lety odnětí svobody.

Čche Son-sil byla uznána vinnou z toho, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

Sedmašedesátiletá Pak Kun-hje sama sebe označila za "oběť politické odplaty" a odmítá se soudních procesů účastnit. Nebyla tak ani na aktuálním jednání soudu, uvedla AP.

Aféra se týkala i největší jihokorejské průmyslové společnosti Samsung, jejíhož šéfa I Če-jonga soud v srpnu 2017 poslal na pět let do vězení za úplatkářství. V únoru 2018 byl ale překvapivě propuštěn. Nyní nejvyšší soud zvrátil část verdiktu odvolacího soudu a rozhodl, že by měl být případ korupce znovu projednán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy