"Zapaterův projekt je v této chvíli projektem ETA," prohlásil v pondělí generální tajemník Lidové strany Ángel Acebes. Protestoval tak proti úmyslu baskických socialistů zahájit politický dialog s politickým křídlem ETA, stranou Batasuna.
Příměří nepomohlo, pravice jednat nehodlá
Španělský premiér José Luis Zapatero proto musel upustit od svého záměru předstoupit před poslance a informovat je o začátku jednání se separatistickou organizací Baskicko a jeho svoboda (ETA).
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Baskičtí separatisté souhlasí s příměřím
- Zbraně ETA mlčí, Baskové míří k autonomii
Opoziční Lidová strana se jasně distancuje od snahy vlády umožnit mírový proces v Baskicku. ETA vyhlásila 22. března trvalé příměří.
Zapatero proto vystoupí před parlamentem až po referendu o novém autonomním statutu v Katalánsku, které se bude konat 18. června.
Zatím není zcela jasné, jak bude jeho vystoupení vypadat, ale pravděpodobně bude zahrnovat hlasování, podobně jako loni, kdy Zapatero přes odpor pravice dosáhl souhlasu poslanců s tím, aby bylo zahájeno jednání s ETA, jakmile se skupina vzdá násilí.
Španělsko čekají protesty
Vlivná sdružení obětí terorismu plánují na 10. června do Madridu shromáždění statisíců lidí, kteří s vyjednáváním nesouhlasí.
ETA za téměř 40 let boje za nezávislost Baskicka připravila o život přes 800 lidí.
Sdružení obětí terorismu je pobouřeno také tím, že minulý týden španělský kasační soud propustil na kauci osm vůdců Batasuny, mezi nimi i Arnolda Otegiho, který je považován za potenciálního vyjednávače s Madridem.