Jednání o sjednocení Kypru ustrnulo na mrtvém bodě, Turky rozčílilo připomenutí referenda

ČTK ČTK
22. 2. 2017 19:54
Kyperskořecký parlament před téměř dvěma týdny schválil, aby se ve školách povinně připomínalo referendum z roku 1950, v němž většina obyvatel podpořila spojení Kypru s Řeckem. Rozhodnutí vyvolalo kontroverzi, která brzdí další jednání vůdců řecké a turecké části o opětném sjednocení ostrova. Ve středu zástupce turecké strany nepřišel na pokračování rozhovorů, informovala agentura AP.
Nikos Anastasiadis.
Nikos Anastasiadis. | Foto: Reuters

Nikósie - Jednání vůdců řecké a turecké části Kypru o opětném sjednocení ostrova ustrnulo na mrtvém bodě. Už před týdnem bylo jednání Nikose Anastasiadise a Mustafy Akinciho v Nikósii po krátké době přerušeno a ve středu zástupce turecké strany na pokračování rozhovorů už vůbec nepřišel. Informovala o tom agentura AP.

Důvodem nynějších komplikací je rozhořčení turecké strany nad tím, že kyperskořecký parlament před téměř dvěma týdny schválil rozhodnutí, aby se ve školách povinně připomínalo referendum z roku 1950, ve kterém většina obyvatel podpořila spojení ostrova s Řeckem. Většinu obyvatel Kypru tvoří kyperští Řekové (78 procent, zatímco Turci 18 procent).

Zatím není jasné, jaký bude mít tato nová kontroverze dopad na mírový proces, který trvá už 21 měsíců a během něhož už bylo dosaženo významného pokroku. Kyperský prezident Anastasiadis, který prakticky vede jen řeckou část, i jeho turecký protějšek Akinci ale podle AP dávají zatím najevo, že si nepřejí, aby z rozhovorů úplně sešlo.

Kyperský parlament složený výhradně z řeckých zástupců schválil 9. února rezoluci zmíněného neoficiálního plebiscitu, v němž se 95 procent řeckých obyvatel ostrova před 67 lety vyslovilo pro unii s Řeckem. Rezoluce vyvolala v turecké části velké protesty, a potvrdila tak přetrvávající intenzitu napětí a nedůvěry mezi oběma komunitami.

Ostrov ve Středozemním moři je od turecké invaze v roce 1974 rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku. Řecká část Kypru je členem Evropské unie a už několik let blokuje rozhovory o vstupu Turecka do EU, neboť považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova.

Kypr býval britskou kolonií a Británie má na jeho území stále dvě vojenské základny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy