Japonská pobřežní stráž zachraňuje britského veslaře

ČTK ČTK
9. 6. 2012 14:08
Další britskou veslařku už z tropické bouře Mawar v japonských vodách zachránila
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Britku Sarah Outenovou, která se pokusila převeslovat Tichý oceán, v pátek zachránila japonská pobřežní stráž. Oblast totiž bičovala prudká bouře. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na japonské oficiální zdroje.

Její krajan, veslař, který podniká stejný pokus jako Outenová, ve stejné oblasti zatím na záchranu čeká.

Japonská stráž Outenovou zachránila v severní části Pacifiku asi 960 kilometrů východně od přístavního města Sendai, upřesnil mluvčí stráže. Outenová vyslala nouzový signál už ve čtvrtek ráno, když jí dírou začala pronikat do lodi voda.

Do potíží se dostal i další Brit, Charlie Martell, který se rovněž pokusil veslováním překonat Tichý oceán. Ten vyslal signál na rozbouřeném moři asi 1200 kilometrů od Sendai.

Podle mluvčího byla už i jemu vyslána na pomoc hlídka. Příslušníci pobřežní stráže by ho měli vyzvednout během dneška.

Expedici si Outenová naplánovala na 2,5 roku

Oba veslaři se ocitli v tropické bouři Mawar, která rozpoutala na moři prudké vlnobití ve vodách podél japonského pobřeží.

Sarah Outenová vyrazila na oceán právě v Japonsku a mířila do kanadského Vancouveru. Veslovala na plavidle dlouhém 6,75 metru. Její krajan Martell vyplul 5. května, také od japonských břehů. Se svou lodí Blossom ale mířil do San Franciska.

Sarah Outenová se stala v roce 2009 první ženou, která sama převeslovala Indický oceán. Tentokrát se 1. dubna loňského roku vypravila na expedici plánovanou na dva a půl roku a nazvanou "London2London: Via the World", během níž již překonala na kajaku kanál La Manche, pak na bicyklu přejela Evropu a Asii a nakonec se veslováním dostala do Japonska. Celkem hodlá s použitím pouze lidské síly překonat přes 32.000 kilometrů.

Pokud se jí nakonec povede překonat na veslici největší zemský oceán, usedne znovu na kolo a zamíří na východní pobřeží Spojených států.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy