Japonci vyrobili vlastní verzi babety: ekologický skútr

Lucie Kalivodová
31. 10. 2009 13:50
Miletto se bude prodávat ve dvanácti barevných variantách za 1730 dolarů (přes třicet tisíc korun)
Tři kilometry jízdy na skútru Miletto vyjdou na jeden cent, což je zhruba desetkrát ekonomičtější než cestování na běžném skútru. Ilustrační foto
Tři kilometry jízdy na skútru Miletto vyjdou na jeden cent, což je zhruba desetkrát ekonomičtější než cestování na běžném skútru. Ilustrační foto | Foto: Noell

Tokio - V Japonsku, zemi kde je doprava jednostopými vozidly masově rozšířená, se začne prodávat ekologický skútr.

Hybridní motocykl s nulovými výfukovými emisemi je údajně desetkrát ekonomičtější než skútr s benzínovým motorem, informovala agentura AFP.

Skútr s názvem Miletto byl vyvinut firmou Prostaff Co. Ltd. vyrábějící vybavení do automobilů. Firma se zjevně inspirovala u legendární československé babety. "Běžně je skútr poháněn baterií, ale do strmých kopců musí řidič stroji trochu vypomoct šlapáním," řekl Ryo Teranishi, úředník pro firemní plánování.

Společnost svůj model představí ve dvanácti barevných variantách za 1730 dolarů (přes třicet tisíc korun).

"Skútr s nulovými výfukovými emisemi je sám o sobě ekologický. Tento hybrid na elektrický pohon s možností využití lidského potenciálu, je ale ještě daleko šetrnější k životnímu prostředí," dodal Teranishi.

Na jedno nabití, které trvá dvě až čtyři hodiny, ujede Miletto - bez toho aniž byste museli šlápnout do pedálů - na rovném povrchu až pětatřicet kilometrů.

To znamená, že tři kilometry jízdy vás vyjdou na jeden cent, což je zhruba desetkrát levnější než cestování na běžném skútru. Podle zpráv agentury AFP ale společnost zatím neplánuje hybridní skútry Miletto vyvážet.

 

Právě se děje

Další zprávy