Japonci trestají 99 % zločinů, často ale "sedí" nevinní

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 1. 2013 11:00
Policisté podezřelé vyslýchají tak dlouho, dokud se nepřiznají. To soudu stačí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Objasněnost trestných činů dosahuje v zemi vycházejícího slunce úctyhodných 99 procent. Dojem z ohromující statistiky ale kazí fakt, že vinu přiznávají i lidé, kteří se ničeho nedopustili.

Upozornil na to server BBC a připomněl případ, kdy se na internetu objevily výhrůžky dětem. Anonym tvrdil, že zaútočí ve školách, terčem se měla stát i vnoučata císaře.

Netrvalo dlouho a japonská policie zatkla čtyři lidi. Dva z nich, včetně 19letého studenta, se ve vazbě přiznali. Později ale vyšlo najevo, že s výhrůžkami neměli nic společného.

Skutečný pachatel totiž místním médiím a advokátovi obžalovaných poslal e-mail, v němž popsal, jak prostřednictvím viru napadl a zneužil jejich počítače.

Veřejnost a sdělovací prostředky se proto začaly zajímat o výslechové metody tamní policie. Jakému tlaku musejí být podezřelí vystavováni, když se přiznávají k věcem, které nespáchali?

Podobné případy nejsou v Japonsku ojedinělé. Tenhle se ale vymyká tím, že ve vazbě skončili lidé, již neudělali nic jiného, než že používali internet. Něco podobného se tedy může stát každému.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kdyby se autor výhrůžek nepřihlásil, mohli by oba obvinění skončit jako Šoji Sakuraj, jenž strávil 29 let ve vězení za loupežnou vraždu, které se nedopustil. Provinil se pouze tím, že měl záznam v trestním rejstříku a byl v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Výslechy za zavřenými dveřmi

Když ho policie jako dvacetiletého zadržela, automaticky s ním jednala jako s vinným. "Vyslýchali mě ve dne v noci. Neustále na mě naléhali, abych se přiznal. Pak už jsem to psychicky nevydržel a udělal, co chtěli. Někdo to možná nechápe, ale neustále dokola odolávat obviněním je těžší, než si myslíte," cituje Sakuraje BBC.

V některých případech dokonce vyšetřovatelé používají fyzický nátlak. Výslechy v Japonsku totiž probíhají za zavřenými dveřmi bez přítomnosti advokáta. Podle Jeffa Kingstona z Temple University v Tokiu se přiznání rovná téměř jistému odsouzení.

Řada podezřelých je navíc vyslýchána dřív, než se může spojit s obhájcem.

K dílčím změnám ale přeci jen došlo. Od července se část výslechů nahrává. Kritici současného systému však žádají nahrávání celého jeho průběhu.

 

Právě se děje

Další zprávy