Jako za Brežněva. Při čekání na Nečase zakázali vše

Jiří Just Jiří Just
27. 5. 2013 16:24
Postřehy z přísně střežené rezidence, kde se Petr Nečas sešel s premiérem Ruska
Petr Nečas při schůzce s Dmitrijem Medveděvem
Petr Nečas při schůzce s Dmitrijem Medveděvem | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Přísná bezpečnostní opatření a dlouhé čekání. Setkání politiků v Rusku má své rituály, které jako by se od vlády Leonida Brežněva vůbec nezměnily.

Navštívit jednání předních ruských politiků je jako cesta na přísně tajnou základnu s balistickými raketami. Gorgi, rezidence předsedy vlády Dmitrije Medveděva, leží dvacet kilometrů za Moskvou. Nepovolaný se nedostane ani k plotu. Jednodušší to nemají ani novináři.

Před vstupem do budovy žurnalisty čeká přesedání z autobusů do autobusů a prohlídky tajnou službou FSO. Ani vozidla s diplomatickou značkou nemají povolený vjezd.

Každého novináře pečlivě kontrolují tajní agenti, kteří mají na starost ochranu ruských politiků. Všechny věci musí bez výhrad projet rentgenem.

"Nefotit!"

Speciálně přidělený příslušník FSO hlídá média na každém kroku.

Lustr v rezidenci premiéra Medveděva vyrobili v jablonecké firmě Preciosa.
Lustr v rezidenci premiéra Medveděva vyrobili v jablonecké firmě Preciosa. | Foto: Jiří Just

Ještě před průjezdem masivní železnou bránou, která společně s vysokou cihlovou zdí chrání rezidenci, agent upozorňuje, že natáčet budovu rezidence je přísně zakázáno.

"Žádné vzdalování z tiskového centra. Kouřit můžete jen na schodech," velí.

Celou dobu pak agent stojí ve dveřích a každého, kdo chce vyjít, dlouhým pohledem kontroluje.

"Není to ještě tak špatné. Pamatuji si, že když přijel v roce 1993 do Kremlu Václav Havel, novináři byli asi osm hodin zavřeni v malé místnosti bez jídla a vody," dává k dobru historku jeden z českých novinářů.

Odmítnuté tlumočení

Na oba premiéry musí novináři čekat skoro dvě hodiny. Takový je ruský protokol. Až když jsou všichni dostatečně znudění a zmizí poslední obložený chlebíček, na obrazovce v tiskovém centru se objeví oba politici se svými delegacemi.

Kromě kameramanů k nim nikdo nemůže.

Medveděv se nejdříve zdvořile zeptá lehce znaveného českého premiéra, jak se daří. Poté následují stejně zdvořilostní projevy.

Petr Nečas si zřejmě vzpomněl na povinné hodiny ruštiny a odmítl tlumočení Medveděvova proslovu. Sám však raději mluvil česky.

Dveře se znovu zavřou a znovu se čeká. Ruští žurnalisté se mezitím snaží "zkrotit" jméno českého premiéra: "Peter Nečas?" "Ale ne, Petr, Petr," křičí na celé tiskové centrum ruská novinářka.

Novináři v rezidenci ruského premiéra.
Novináři v rezidenci ruského premiéra. | Foto: Jiří Just

Pod lustrem z Česka

Po hodinovém jednání oba premiéři předstupují před novináře. Před nimi září obří lustr z českého křišťálu.

Nejdřív okřiknou novináře a poté vystoupí s krátkými proslovy. Nečas, zdá se, po jednání pookřál. Zato Medveděv působí poněkud odměřeně.

Dotazy novinářů se nekonají. Petr Nečas nastoupí do připraveného automobilu a Dmitrij Medveděv mu na rozloučenou zamává. A jede se na letiště. Další zastávka Soči.

"S Putinem v Soči to bude ještě přísnější," varuje přítomné bruneta z tiskového odboru ruské vlády.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy