Jako za Brežněva. Při čekání na Nečase zakázali vše

Jiří Just Jiří Just
27. 5. 2013 16:24
Postřehy z přísně střežené rezidence, kde se Petr Nečas sešel s premiérem Ruska
Petr Nečas při schůzce s Dmitrijem Medveděvem
Petr Nečas při schůzce s Dmitrijem Medveděvem | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Přísná bezpečnostní opatření a dlouhé čekání. Setkání politiků v Rusku má své rituály, které jako by se od vlády Leonida Brežněva vůbec nezměnily.

Navštívit jednání předních ruských politiků je jako cesta na přísně tajnou základnu s balistickými raketami. Gorgi, rezidence předsedy vlády Dmitrije Medveděva, leží dvacet kilometrů za Moskvou. Nepovolaný se nedostane ani k plotu. Jednodušší to nemají ani novináři.

Před vstupem do budovy žurnalisty čeká přesedání z autobusů do autobusů a prohlídky tajnou službou FSO. Ani vozidla s diplomatickou značkou nemají povolený vjezd.

Každého novináře pečlivě kontrolují tajní agenti, kteří mají na starost ochranu ruských politiků. Všechny věci musí bez výhrad projet rentgenem.

"Nefotit!"

Speciálně přidělený příslušník FSO hlídá média na každém kroku.

Lustr v rezidenci premiéra Medveděva vyrobili v jablonecké firmě Preciosa.
Lustr v rezidenci premiéra Medveděva vyrobili v jablonecké firmě Preciosa. | Foto: Jiří Just

Ještě před průjezdem masivní železnou bránou, která společně s vysokou cihlovou zdí chrání rezidenci, agent upozorňuje, že natáčet budovu rezidence je přísně zakázáno.

"Žádné vzdalování z tiskového centra. Kouřit můžete jen na schodech," velí.

Celou dobu pak agent stojí ve dveřích a každého, kdo chce vyjít, dlouhým pohledem kontroluje.

"Není to ještě tak špatné. Pamatuji si, že když přijel v roce 1993 do Kremlu Václav Havel, novináři byli asi osm hodin zavřeni v malé místnosti bez jídla a vody," dává k dobru historku jeden z českých novinářů.

Odmítnuté tlumočení

Na oba premiéry musí novináři čekat skoro dvě hodiny. Takový je ruský protokol. Až když jsou všichni dostatečně znudění a zmizí poslední obložený chlebíček, na obrazovce v tiskovém centru se objeví oba politici se svými delegacemi.

Kromě kameramanů k nim nikdo nemůže.

Medveděv se nejdříve zdvořile zeptá lehce znaveného českého premiéra, jak se daří. Poté následují stejně zdvořilostní projevy.

Petr Nečas si zřejmě vzpomněl na povinné hodiny ruštiny a odmítl tlumočení Medveděvova proslovu. Sám však raději mluvil česky.

Dveře se znovu zavřou a znovu se čeká. Ruští žurnalisté se mezitím snaží "zkrotit" jméno českého premiéra: "Peter Nečas?" "Ale ne, Petr, Petr," křičí na celé tiskové centrum ruská novinářka.

Novináři v rezidenci ruského premiéra.
Novináři v rezidenci ruského premiéra. | Foto: Jiří Just

Pod lustrem z Česka

Po hodinovém jednání oba premiéři předstupují před novináře. Před nimi září obří lustr z českého křišťálu.

Nejdřív okřiknou novináře a poté vystoupí s krátkými proslovy. Nečas, zdá se, po jednání pookřál. Zato Medveděv působí poněkud odměřeně.

Dotazy novinářů se nekonají. Petr Nečas nastoupí do připraveného automobilu a Dmitrij Medveděv mu na rozloučenou zamává. A jede se na letiště. Další zastávka Soči.

"S Putinem v Soči to bude ještě přísnější," varuje přítomné bruneta z tiskového odboru ruské vlády.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 55 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy