FOTO: Jak se žije posledním šesti obyvatelům běloruské vesnice poblíž Černobylu

FOTO: Jak se žije posledním šesti obyvatelům běloruské vesnice poblíž Černobylu
Ne všichni se ovšem rozhodli ze zamořené oblasti odejít. Například v nedaleké vesnici Tulgoviči stále přežívá několik jejich původních obyvatel. Není jich moc - jen 6 lidí. Pan Šamjanok (na snímku) je jedním z nich.
Láska k místu, kde strávil Ivan  Šamjanok skoro celý svůj život, byla silnější než strach ze zdravotních důsledků, které přináší život na území zamořeném radioaktivním spadem. Ivan ve svém domě žije stejným způsobem, jako tomu bylo před osudnou havárií v Černobylu. Každé ráno si dopřeje vydatnou snídani.
Vody ze své studny se Ivan Šamjanok nebojí. I nadále ji pije a myje se s ní.
I když radši má, stejně jako nemálo Bělorusů, vodku.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
24. 4. 2012 16:38

Před 26 lety explodoval jaderný reaktor v Černobylu. Největší jaderná havárie v historii natrvalo poznamenala bezpočet lidských osudů, radioaktivní spad zamořil obrovské území především na Ukrajině a v Bělorusku. Desítky měst a vesnic, ležící v zóně dopadu radioaktivních částic, jejich obyvatelé ve strachu o své zdraví opustily. Vznikly rozsáhlé "zóny duchů". Existují ovšem i výjimky. Například v běloruské vesnici Tulgoviči, která leží na hranici ochranného pásma kolem Černobylu, stále žije několik starousedlíků. Život šestice posledních obyvatel (téměř všichni jsou v důchodovém věku) v Tulgoviči upoutal pozornost fotoreportéra Reuters. Tady je jeho obrazové svědectví.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy