Jak dlouho budeme žít? V Británii je k mání test DNA

Radim Klekner Radim Klekner
17. 5. 2011 12:45
Vědci se přou: Má smysl prozrazovat lidem, jestli budou žít déle, nebo ne?

Londýn - Když budu vědět, že se dožiji devadesátky, začnu se svým zdravím nakládat méně odpovědně, nebo se o něj budu naopak více starat? A když se dovím, že mi dlouhověkost nehrozí, začnu si bezuzdně užívat života, protože každá vteřina teď bude drahá?

Britští lékaři se zamýšlejí nad dopady testu DNA, který má být v zemi uveden do roka na trh a na jehož základě je možné stanovit, zda člověk bude žít déle, či nikoli.

Test za 435 liber (12 250 Kč) je založen na měření délky telomerů, zvláštních struktur na konci chromozomů.

Ten, kdo je má obzvláště krátké, nemůže příliš počítat s tím, že se dožije vysokého věku. Kratší telomery naznačují, že biologické hodiny daného člověka tikají rychleji, než je obvyklé.

"Víme, že lidé s krátkými telomery mají kratší délku života," cituje deník Independent španělskou molekulární bioložku Maríu Blaskovou z Národního střediska pro výzkum rakoviny v Madridu.

"Zároveň ale nevíme, zda delší telomery zaručují dlouhý život. Jsme ovšem schopni odhalit krátké telomery. Test, který jsme vyvinuli, je velmi přesný."

Kratší telomery - vyšší pojistné?

Life Length (Délka života), společnost založená loni právě doktorkou Blaskovou, se nyní snaží uvést test na trh v některých evropských zemích. "Pokusným králíkem" se stala právě Británie.

Měření telomerů může naznačit leccos o délce života.
Měření telomerů může naznačit leccos o délce života. | Foto: Reuters

"Když se lidí zeptáte, co jim dělá největší starost, většina z nich vám řekne, že se bojí umírání," tvrdí profesor Jerry Shay z Texaské univerzity v Dallasu, který je vědeckým konzultantem společnosti Life Length.

"Člověk si řekne: Pokud vím, že umřu do deseti let, utratím teď všechny své peníze? Nebo naopak: Když budu žít ještě čtyřicet let, začnu vést konzervativnější způsob života?"

Vědci upozorňují na to, že nejsou zatím schopni přesně změřit, kolika let a měsíců se konkrétní člověk dožije, délka jeho telomerů ale leccos naznačuje.

A varují před tím, že by nový test mohl být zneužitelný firmami nabízejícími "zaručené prostředky proti stárnutí", stejně jako pojišťovnami.

"Pokud kouříte nebo jste obézní, pojišťovny od vás vymáhají více peněz," říká profesor Shay. "Když zjistí, že máte krátké telomery, mohou udělat totéž."

Zajímavý je v tomto ohledu názor dvou ze tří vědců, kteří loni získali Nobelovu cenu za lékařství a kteří provádějí výzkum právě v oblasti telomerů.

"Jestli si myslím, zda je dobré mít teď hromadu společností, které budou měřit délku telomerů, aby lidé mohli zjstit, jak dlouho budou žít?" ptá se Elizabeth Blackburnová z Kalifornské univerzity v San Francisku. "Rozhodně ne."

"Bude užitečné znát délku svého biologického života a moci tak změnit své životní návyky, pokud člověk zjistí, že má krátké telomery," tvrdí Carol Greiderová z Johns Hopkins Univerzity v marylandském Baltimoru.

 

Právě se děje

Další zprávy