Jak dlouho budeme žít? V Británii je k mání test DNA

Radim Klekner Radim Klekner
17. 5. 2011 12:45
Vědci se přou: Má smysl prozrazovat lidem, jestli budou žít déle, nebo ne?

Londýn - Když budu vědět, že se dožiji devadesátky, začnu se svým zdravím nakládat méně odpovědně, nebo se o něj budu naopak více starat? A když se dovím, že mi dlouhověkost nehrozí, začnu si bezuzdně užívat života, protože každá vteřina teď bude drahá?

Britští lékaři se zamýšlejí nad dopady testu DNA, který má být v zemi uveden do roka na trh a na jehož základě je možné stanovit, zda člověk bude žít déle, či nikoli.

Test za 435 liber (12 250 Kč) je založen na měření délky telomerů, zvláštních struktur na konci chromozomů.

Ten, kdo je má obzvláště krátké, nemůže příliš počítat s tím, že se dožije vysokého věku. Kratší telomery naznačují, že biologické hodiny daného člověka tikají rychleji, než je obvyklé.

"Víme, že lidé s krátkými telomery mají kratší délku života," cituje deník Independent španělskou molekulární bioložku Maríu Blaskovou z Národního střediska pro výzkum rakoviny v Madridu.

"Zároveň ale nevíme, zda delší telomery zaručují dlouhý život. Jsme ovšem schopni odhalit krátké telomery. Test, který jsme vyvinuli, je velmi přesný."

Kratší telomery - vyšší pojistné?

Life Length (Délka života), společnost založená loni právě doktorkou Blaskovou, se nyní snaží uvést test na trh v některých evropských zemích. "Pokusným králíkem" se stala právě Británie.

Měření telomerů může naznačit leccos o délce života.
Měření telomerů může naznačit leccos o délce života. | Foto: Reuters

"Když se lidí zeptáte, co jim dělá největší starost, většina z nich vám řekne, že se bojí umírání," tvrdí profesor Jerry Shay z Texaské univerzity v Dallasu, který je vědeckým konzultantem společnosti Life Length.

"Člověk si řekne: Pokud vím, že umřu do deseti let, utratím teď všechny své peníze? Nebo naopak: Když budu žít ještě čtyřicet let, začnu vést konzervativnější způsob života?"

Vědci upozorňují na to, že nejsou zatím schopni přesně změřit, kolika let a měsíců se konkrétní člověk dožije, délka jeho telomerů ale leccos naznačuje.

A varují před tím, že by nový test mohl být zneužitelný firmami nabízejícími "zaručené prostředky proti stárnutí", stejně jako pojišťovnami.

"Pokud kouříte nebo jste obézní, pojišťovny od vás vymáhají více peněz," říká profesor Shay. "Když zjistí, že máte krátké telomery, mohou udělat totéž."

Zajímavý je v tomto ohledu názor dvou ze tří vědců, kteří loni získali Nobelovu cenu za lékařství a kteří provádějí výzkum právě v oblasti telomerů.

"Jestli si myslím, zda je dobré mít teď hromadu společností, které budou měřit délku telomerů, aby lidé mohli zjstit, jak dlouho budou žít?" ptá se Elizabeth Blackburnová z Kalifornské univerzity v San Francisku. "Rozhodně ne."

"Bude užitečné znát délku svého biologického života a moci tak změnit své životní návyky, pokud člověk zjistí, že má krátké telomery," tvrdí Carol Greiderová z Johns Hopkins Univerzity v marylandském Baltimoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy