Italové objevili neznámou tvář královny Nefertiti

jem
5. 11. 2009 20:16
Italští odborníci objevili dosud neznámou část busty egyptské královny Nefertiti.

Řím - Pravou tvář slavné panovnice starého Egypta Nefertiti objevili italští experti, kteří podrobili její 3 400 let starou bustu detailnímu zkoumání. Informovala o tom italská agentura ANSA.

Dosud nepoznaná skulptura královnina obličeje se údajně odlišuje od podoby, která byla až dosud pokládána za pravou. Etnolog Franco Crevatin a historik Stefano Anselmo bustu zkoumali pomocí počítačové tomografie a odkryli ve vrstvě vápna a štuku ukrytou skulpturu lidského obličeje.

Nově objevené zobrazení obličeje se sice podobá dosud známému vyobrazení, lze na něm však vidět několik zásadních odlišností. Například nos na dosud neobjevené skulptuře vyčnívá jen slabě, ústa zdobí takzvané vrásky smíchu, lícní kosti méně vystupují a oční jamky nejsou tak hluboko posazené.Rozdíly mezi dvěma zobrazeními královny Nefertiti vysvětlují autoři výzkumu tím, že si panovnice vyžádala několik „vylepšení," podobně jako se dnes retušují fotografie známých osobností.

"Před vytvořením konečného obrazu jsem například studoval umění 18. dynastie - mistrovská díla, která zachycovala podobu osob, jež byly s královnou příbuzné. Poté jsem upravoval drobné rysy její tváře jako vrásky kolem rtů a sotva viditelné stíny pod očima," popsal svůj postup historik Stefano Anselmo. Královna Nefertiti je považována za jednu z nejkrásnějších žen starého Egypta. Tomu napovídá i její jméno, které je překládáno jako „přišla krásná žena."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy