Islandský premiér nepůjde za finanční krizi do vězení

Martin Novák Martin Novák
23. 4. 2012 16:50
Geir Haarde stál v čele vlády v "osudovém" roce 2008, kdy se ekonomika zhroutila
Geir Haarde.
Geir Haarde. | Foto: Reuters

Reykjavík - Islandský expremiér Geir Haarde nepůjde za mříže kvůli finanční krizi, která před čtyřmi lety poslala Island ekonomicky do kolen. Islandský proces století končí osvobozujícím rozsudkem.

Zvláštní soud v Reykjavíku, speciálně ustavený pro posuzování trestní odpovědnosti politiků, rozhodl, že premiér je vinen jen v jednom ze čtyř bodů obžaloby.

V rozsudku stojí, že kabinet pod vedením Haardeho nevěnoval dostatečnou pozornost blížícím se ekonomickým problémům a že premiér málo informoval ministry. Za to však potrestán nebude, a vyhne se tak dvěma letům vězení, které mu hrozily.

"Je to absurdní. Je jasné, že většina soudců byla pod tlakem uznat mě vinným alespoň v jednom bodě, jakkoliv marginálním, aby zachránila kůži poslancům, kteří tento proces vyvolali," řekl po verdiktu jednašedesátiletý Haarde novinářům.

Island v roce 2008 ekonomicky zkolaboval. Tři největší islandské banky zbankrotovaly, zadlužily se kvůli aktivitám v zahraničí. Soud rozhodne, zda premiér spáchal trestný čin, když to nepředvídal nebo tomu nezabránil.

Ekonomika ostrova s necelými 400 tisíci obyvateli zaznamenala před čtyřmi lety obrovský propad a islandská vláda musela vyjednávat o zahraniční pomoci. Nakonec dostala úvěr od Mezinárodního měnového fondu.

Budova islandské banky Kaupthing.
Budova islandské banky Kaupthing. | Foto: Reuters

Krize vedla k většímu zájmu Islanďanů o vstup do Evropské unie a přijetí eura, v posledním roce ale počet stoupenců tohoto kroku klesá. Naopak se hovoří o možnosti přijmout jako měnu kanadský dolar.

Haarde rezignoval po velkých protestech veřejnosti v roce 2009.

"Doufám, že ho pošlou do vězení. Věděl o varováních, co se může stát, několik let a neudělal absolutně nic," řekl agentuře Reuters šestašedesátiletý demonstrant Hordur Torfason, který před budovou soudu v Reykjavíku požadoval potrestání politika.

Podle průzkumu si většina Islanďanů před rozsudkem myslela, že expremiér odsouzen nebude a vyvázne bez trestu. Veřejnost je obecně znechucena politikou, parlamentu důvěřuje jen deset procent obyvatel ostrova.

"Lidé jsou naštvaní a mnoho Islanďanů má vážné finanční problémy," říká politolog  Einar Mar Thordarson z Islandské univerzity.

Sám expremiér popírá, že o kritické situaci bank věděl a proces označuje za politický. "Neměl jsem žádné informace o tom, že stav našich bank je tak špatný," prohlásil před tribunálem, který zasedal od loňského března. Podle něj leží odpovědnost na vedení bank.

Vláda všechny tři banky zestátnila a dostala se do sporu s Velkou Británií a Nizozemskem. Občanům těchto dvou zemí odmítla vyplatit vklady, o které kvůli krizi přišli v islandských bankách.

Soud rozhodoval o vině Haardeho shodou okolností v době, kdy je na návštěvě Islandu čínský premiér Wen Ťia-pao. Čína je jednou ze zemí, na kterou se islandská vláda zvažovala obrátit se žádostí o finanční pomoc, ve hře byla i půjčka od Ruska.

Číňané se na Islandu kromě jiného zajímají o spolupráci při těžbě ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy