Iry čeká referendum. Musí říct ano fiskálnímu paktu EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 2. 2012 17:35
Oznámil to irský premiér Enda Kenny
Irové už Evropě jednou "ne" řekli - v červnu 2008. Tehdy šlo o Lisabonskou smlouvu.
Irové už Evropě jednou "ne" řekli - v červnu 2008. Tehdy šlo o Lisabonskou smlouvu. | Foto: Blahoslav Hruška

Dublin - Irsko uspořádá referendum o evropském paktu rozpočtové kázně. V irském parlamentu to v úterý oznámil premiér Enda Kenny.

Uvedl, že pakt sjednaný v rámci Evropské unie v pátek na summitu EU podepíše a podrobnosti o referendu budou dohodnuty v příštích týdnech.

Podle něj je v zájmu Irska, aby byla smlouva schválena. Stejně se vyjádřil ministr zahraničí a šéf koaliční Labouristické strany Eamon Gilmore.

Referendum i schválení smlouvy podpořil také předseda největší opoziční strany Fianna Fáil Micheál Martin.

Premiér Irska Kenny se obrátil na generální prokurátorku Maire Whelanovou, hlavní poradkyni vlády v právních záležitostech, aby pakt rozpočtové odpovědnosti prošla a řekla, jestli koliduje s irskou ústavou, nebo ne.

Whelanová rozhodla ve prospěch referenda.

Referendum se v Irsku konalo už v roce 2008, Irové v něm odmítli Lisabonskou smlouvu. Tentokrát je však situace jiná.

Irská vláda nechce za žádnou cenu dopustit, aby se Irsko v Evropě dostalo do izolace. Země je totiž závislá na penězích ze záchranného fondu EU.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy