Iry čeká referendum. Musí říct ano fiskálnímu paktu EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 2. 2012 17:35
Oznámil to irský premiér Enda Kenny
Irové už Evropě jednou "ne" řekli - v červnu 2008. Tehdy šlo o Lisabonskou smlouvu.
Irové už Evropě jednou "ne" řekli - v červnu 2008. Tehdy šlo o Lisabonskou smlouvu. | Foto: Blahoslav Hruška

Dublin - Irsko uspořádá referendum o evropském paktu rozpočtové kázně. V irském parlamentu to v úterý oznámil premiér Enda Kenny.

Uvedl, že pakt sjednaný v rámci Evropské unie v pátek na summitu EU podepíše a podrobnosti o referendu budou dohodnuty v příštích týdnech.

Podle něj je v zájmu Irska, aby byla smlouva schválena. Stejně se vyjádřil ministr zahraničí a šéf koaliční Labouristické strany Eamon Gilmore.

Referendum i schválení smlouvy podpořil také předseda největší opoziční strany Fianna Fáil Micheál Martin.

Premiér Irska Kenny se obrátil na generální prokurátorku Maire Whelanovou, hlavní poradkyni vlády v právních záležitostech, aby pakt rozpočtové odpovědnosti prošla a řekla, jestli koliduje s irskou ústavou, nebo ne.

Whelanová rozhodla ve prospěch referenda.

Referendum se v Irsku konalo už v roce 2008, Irové v něm odmítli Lisabonskou smlouvu. Tentokrát je však situace jiná.

Irská vláda nechce za žádnou cenu dopustit, aby se Irsko v Evropě dostalo do izolace. Země je totiž závislá na penězích ze záchranného fondu EU.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy