Irský premiér bojuje i Lisabonem o politické přežití

Naďa Straková
2. 10. 2009 14:40
Osud Briana Cowena v premiérském křesle ovlivní kromě referenda další klíčové události
Irský premiér Brian Cowen
Irský premiér Brian Cowen | Foto: Reuters

Dublin - Budoucnost současného irského premiéra Briana Cowena už několik měsíců visí na vlásku. A nezávisí jen na dnešním plebiscitu o Lisabonské smlouvě.

Pokud Irové unijní reformní pakt schválí, bude mít Cowen křeslo premiéra o něco jistější. V opačném případě se jej vládní strana Fianna Fail, z jejíž řad vychází, může pokusit sesadit.

Podle mnohých ale daleko klíčovější budou jiné dvě události, které ovlivní, zda se koaliční vláda Fianna Fail udrží u moci, či budou vypsány předčasné volby.

Klíčovým datem pro Cowena bude příští týden hlasování koaličních partnerů zelených o vykoupení špatných úvěrů od irských bank, kterou má provést Národní agentura pro řízení aktiv (NAMA).

Tento velmi nepopulární krok kritici, zejména opoziční strany napadají za to, že na převzetí dluhopisů v nominální hodnotě 77 miliard eur (bankám dá vláda o 30 procent méně) půjdou peníze z kapes daňových poplatníků.

Brian Cowen je jednoznačně pro Lisabonskou smlouvu
Brian Cowen je jednoznačně pro Lisabonskou smlouvu | Foto: Fianna Fáil

Zelení si výměnou za podporu plánu vykoupení toxických úvěrů na Cowenovi vymohli jisté ústupky, jinak plán potopí a odejdou z vlády. To by znamenalo konec vlády Briana Cowena a vypsání předčasných voleb.

Odboráři do boje!

Globální krize zasáhla irskou ekonomiku, a zejména bankovní systém tak mohutně, že chvíli se zdálo, že jim bude muset přispěchat na pomoc Mezinárodní měnový fond, tak jako to musel učinit v případě Islandu.

Druhým testem stability současné Cowenovy koaliční vlády bude prosincové hlasování o rozpočtu. V něm se nejspíše objeví zavedení nových daní, velké škrty ve státních výdajích včetně pětiprocentního snížení sociálních dávek a redukce počtu státních zaměstnanců.

Irští odboráři však proti těmto přísným opatřením začali brojit už nyní. Jeden z největších odborových svazů, SIPTU, který čítá přes 200 tisíc členů, prohlásil, že "akce je nevyhnutelná". Další odborářská organizace, IMPACT, sdružující státní zaměstnance, začala mezi svými příznivci rozdávat letáčky vyzývající ke stávce.

Na protest proti snižování státních zaměstnanců policisté a další pohotovostní složky utvořili novou odborovou alianci. Ti patří k nejhlasitějším kritikům připravovaných škrtů ve státních výdajích.

Foto: Aktuálně.cz
Připomeňte si: Co napsali blogeři po prvním irském NE?
 

Právě se děje

Další zprávy