Antikoncepce jen pro ženy, které těhotenství ohrožuje. Írán sází na vyšší porodnost

ČTK ČTK
15. 6. 2020 18:17
Írán ve svých státních nemocnicích omezil služby, které se týkají plánovaného rodičovství. Lékaři v těchto zařízeních už nebudou provádět vasektomie a antikoncepce bude předepisována jen ženám, u nichž by těhotenství představovalo ohrožení zdraví. Cílem opatření je podpořit růst populace. Soukromé kliniky v Íránu budou nicméně tyto služby poskytovat i nadále.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

V současnosti populace islámské republiky roste o méně než jedno procento ročně. Pokud by úřady nikterak nezakročily, mohl by se Írán podle tamního ministerstva zdravotnictví do 30 let zařadit mezi země s nejstarším obyvatelstvem na světě.

Před dvěma lety podle údajů Světové banky činil meziroční růst íránské populace 1,4 procenta, v sousedním Iráku to bylo 2,3 procenta a v Saúdské Arábii 1,8 procenta.

Počet uzavíraných sňatků a dětí počatých v manželství v Íránu nyní podle íránské státní agentury IRNA klesá zejména v souvislosti s tíživou ekonomickou situací.

V květnu náměstek íránského ministra zdravotnictví oznámil, že míra uzavíraných sňatků v Íránu v uplynulých deseti letech klesla o 40 procent. "S tímto trendem se staneme jednou z nejstarších zemí v nadcházejících 30 letech," uvedl Sajíd Hamíd Barakátí.

Írán zažil populační boom po islámské revoluci v roce 1979, ale zavedl efektivní opatření ke kontrole populačního růstu.

Nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí řekl, že by chtěl, aby se současná populace 80 milionů zvýšila na 150 milionů. Vyzval proto Íránce, aby měli více dětí.

Video: S antikoncepcí ženy vybírají rozumem. Ne svalovce, ale lepší otce

Hormonální antikoncepce potlačuje přirozený výběr a vyšší kvalitu potomstva, po jejím vysazení často klesá spokojenost sexuálního života. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy