Složitým testům odzvoní, inteligenci změří sken mozku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 10. 2015 20:40
Významný objev na poli neurologie zaznamenal tým amerických vědců. Pomocí analýzy spojů v mozku lze údajně změřit lidskou inteligenci. Stačí k tomu pouhý snímek zkoumaného mozku. Je to možné díky tomu, že schéma mozkových spojů je u každého člověka naprosto jedinečné. Vědci proto porovnali naskenované mozky s výsledky jejich majitelů v nejrůznějších testech, aby dokázali, že inteligenci lze předpovědět.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Tým amerických vědců objevil spojení mezi strukturou mozku a výší inteligence jedince.

Převratný objev znamená konec IQ testů. Ke zjištění inteligence již nebude potřeba nic jiného než pouhý naskenovaný obrázek mozku, napsal britský list The Independent.

Neurologové dokážou předpovědět inteligenci jakéhokoliv člověka pomocí analýzy spojů v mozku.

Je to možné díky tomu, že schéma mozkových spojů je u každého člověka naprosto jedinečné. Je to stejné jako s otisky prstů - lze podle něj přesně identifikovat konkrétní osobu.

Výzkum, který těmto tvrzením předcházel, se soustředil na porovnávání mozkových spojů jedinců s jejich výsledky v nejrůznějších testech, které se soustředily například na motorické schopnosti, paměť a samozřejmě také na výpočet jejich IQ.

Pozor na diskriminaci

Měření tak abstraktních jevů, jako jsou inteligence a lidská osobnost, prostřednictvím pouhého skenování mozku může mít dalekosáhlé následky. To, že některé mozky jsou v některých oblastech výkonnější než jiné, není až tak úplně nový objev. Novinkou ale je, že vědci nyní budou schopni u konkrétních případů tyto oblasti určit.

Limity takové analýzy mozku naopak tkví v tom, že obrázek vždy zachytí jen aktuální stav mozku. Nevysvětli tedy, jak k jednotlivým spojům došlo a jakým způsobem se vyvíjely.

Metoda by mohla v budoucnosti nahradit třeba pracovní pohovory nebo přijímací řízení na vysoké či střední školy.

Její zneužití by ale také mohlo představovat celkem jednoduchý diskriminační nástroj. Dalo by se třeba přesně předpovědět, na jaký druh práce se který člověk hodí nejlépe.

Vědci nicméně spíše doufají v to, že jim nový objev pomůže najít účinnější léčbu pro některá psychická onemocnění. Metoda analýzy spojů v mozku by totiž měla pomoci odhadnout, jak budou pacienti například se schizofrenií reagovat na určitý druh léčby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy