Složitým testům odzvoní, inteligenci změří sken mozku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 10. 2015 20:40
Významný objev na poli neurologie zaznamenal tým amerických vědců. Pomocí analýzy spojů v mozku lze údajně změřit lidskou inteligenci. Stačí k tomu pouhý snímek zkoumaného mozku. Je to možné díky tomu, že schéma mozkových spojů je u každého člověka naprosto jedinečné. Vědci proto porovnali naskenované mozky s výsledky jejich majitelů v nejrůznějších testech, aby dokázali, že inteligenci lze předpovědět.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Tým amerických vědců objevil spojení mezi strukturou mozku a výší inteligence jedince.

Převratný objev znamená konec IQ testů. Ke zjištění inteligence již nebude potřeba nic jiného než pouhý naskenovaný obrázek mozku, napsal britský list The Independent.

Neurologové dokážou předpovědět inteligenci jakéhokoliv člověka pomocí analýzy spojů v mozku.

Je to možné díky tomu, že schéma mozkových spojů je u každého člověka naprosto jedinečné. Je to stejné jako s otisky prstů - lze podle něj přesně identifikovat konkrétní osobu.

Výzkum, který těmto tvrzením předcházel, se soustředil na porovnávání mozkových spojů jedinců s jejich výsledky v nejrůznějších testech, které se soustředily například na motorické schopnosti, paměť a samozřejmě také na výpočet jejich IQ.

Pozor na diskriminaci

Měření tak abstraktních jevů, jako jsou inteligence a lidská osobnost, prostřednictvím pouhého skenování mozku může mít dalekosáhlé následky. To, že některé mozky jsou v některých oblastech výkonnější než jiné, není až tak úplně nový objev. Novinkou ale je, že vědci nyní budou schopni u konkrétních případů tyto oblasti určit.

Limity takové analýzy mozku naopak tkví v tom, že obrázek vždy zachytí jen aktuální stav mozku. Nevysvětli tedy, jak k jednotlivým spojům došlo a jakým způsobem se vyvíjely.

Metoda by mohla v budoucnosti nahradit třeba pracovní pohovory nebo přijímací řízení na vysoké či střední školy.

Její zneužití by ale také mohlo představovat celkem jednoduchý diskriminační nástroj. Dalo by se třeba přesně předpovědět, na jaký druh práce se který člověk hodí nejlépe.

Vědci nicméně spíše doufají v to, že jim nový objev pomůže najít účinnější léčbu pro některá psychická onemocnění. Metoda analýzy spojů v mozku by totiž měla pomoci odhadnout, jak budou pacienti například se schizofrenií reagovat na určitý druh léčby.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zelení vyzvali ke spolupráci ve volbách menší subjekty nalevo od středu

Po odstoupení od plánu vytvořit se sociálními demokraty předvolební blok nalevo od politického spektra chtějí Zelení oslovit pro spolupráci v říjnových sněmovních volbách menší iniciativy a osobnosti veřejného života. Ve středu představili výzvu "Nečekejte, přidejte se" pro vznik projektu, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku.

"Směr, kterým se ČSSD vydala, není slučitelná se zelenou politikou," řekl novinářům k výsledkům víkendového sjezdu sociálních demokratů a ukončení jednání spolupředseda Zelených Michal Berg. Podle spolupředsedkyně Magdaleny Davis je třeba urychlit dialog s jinými subjekty i jednotlivci. "Jsme přesvědčeni, že výzva je aktuální a důležitá, nemůžeme si dovolit čekat, jak uspějí ve volbách další subjekty," uvedla.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

RRTV musí doplatit miliony korun odvolaným radním, potvrdil soud

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí svým šesti bývalým členům vyplatit celkem přes 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Ve středu to pravomocně potvrdil soud, který zamítl odvolání vysílací rady. Přiznanou částku ještě výrazně navýší úroky z prodlení. Rada bude muset hradit i dalších zhruba 2,4 milionu, které muži vynaložili na soudní řízení.

Šestici radních odvolal v roce 2003 z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Premiér Špidla tehdy vysílací radu odvolal, protože podle sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti a Česko kvůli tomu arbitráž prohrálo. Justice poté konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Bývalí radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se žalobou domáhali toho, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soudy nakonec každému z nich přiznaly přes dva miliony korun. Období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, totiž vyhodnotily jako překážku v práci. Nejvíce - 2,88 milionu korun - dostal Duspiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy