Indií otřásá smrt dívky po hromadném znásilnění. Do nemocnice se dostala po 2 týdnech

ČTK ČTK
29. 9. 2020 21:35
Smrt dívky následkem hromadného znásilnění vyvolala protesty v indickém hlavním městě Dillí. Demonstranti se při nich domáhali spravedlnosti pro členy nejspodnější společenské kasty nedotknutelných, k níž zemřelá patřila. Dnes o tom informovala agentura Reuters, podle níž se jedná o další z řady otřesných zločinů v zemi, která je nechvalně proslulá častým násilím na ženách.
Úmrtí indické dívky po hromadném znásilnění vyvolalo protesty
Úmrtí indické dívky po hromadném znásilnění vyvolalo protesty | Foto: Reuters

Devatenáctiletá dívka byla podle úřadů znásilněna před více než dvěma týdny na poli poblíž svého domova asi 100 kilometrů jihovýchodně od Dillí. Teprve v pondělí byla převezena do nemocnice v hlavním městě, kde dnes zemřela.

Před nemocniční márnicí, kde je tělo dívky uloženo, se dnes shromáždily stovky demonstrantů. Aktivisté z politické strany Bhímova armáda, která stejně jako její duchovní otec a zároveň spoluautor indické ústavy Bhímráo Ambédkar bojuje za práva nedotknutelných, skandovali hesla, strkali se s policií a načas také zablokovali dopravu.

Nedotknutelní si často stěžují, že se jim kvůli předsudkům nedostává rovného přístupu k lékařské péči ani ke spravedlnosti. Předseda strany Čandrašékhar Azad vyzval všechny členy této kasty, jichž je po celé zemi podle odhadů přes 200 milionů, aby vyšli do ulic a žádali pověšení pachatelů tohoto znásilnění. "Už to nesneseme, chceme spravedlnost," napsal na twitteru.

Policie v souvislosti s případem zatkla čtyři podezřelé, případ je kvůli citlivosti projednáván ve zrychleném režimu.

"Ženy nemají téměř žádnou ochranu. Kriminálníci otevřeně páchají zločiny," prohlásila vůdkyně opozičního Indického národního kongresu Prijanka Gándhíová na twitteru.

Z vládních dat z roku 2018 vyplývá, že v Indii s 1,35 miliardy obyvatel je hlášeno znásilnění ženy každých 15 minut. Loni v prosinci zemřela 23letá žena z řad nedotknutelných poté, co ji skupina mužů ve státě Uttarpradéš polila hořlavinou a zapálila při cestě k soudu, kde měla podat oznámení o svém znásilnění.

Pandemie dopadla nejvíc na nejchudší, z Afriky máme málo zpráv. Když teče do bot, každý se stará jen o sebe, nechceme se podělit, říká spisovatelka. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy