Hon za dvojím občanstvím. Lidé se bojí odchodu Británie z EU

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 8. 2015 17:19
"Každý mluví o Brexitu z pohledu velkých ekonomických nebo politických aspektů. Nikdo neuvažuje nad tím, co by to mohlo pro mnoho lidí znamenat z pohledu jednotlivce," říká Němka žijící v Edinburghu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Brusel - Referendum o případném vystoupení z Evropské unie čeká Velkou Británii až příští rok.

Už nyní se ale dotýká tisíců lidí - Evropanů ve Spojeném království i Britů mimo jeho území -, kteří proto usilují o druhé občanství. A druhý pas.

Bojí se totiž nejistoty a věří, že pokud se Londýn od Bruselu skutečně nakonec odpoutá, dvojí občanství by jim mohlo usnadnit život, píše server The Guardian, který provedl průzkum mezi 1200 lidmi, z nichž většina si právě měnila občanství nebo usilovala o dvojí státní příslušnost.

"Nejhorší je ta nejistota"

"Nejhorší je ta nejistota," vysvětluje Němka Stephanie Zihmsová, která bydlí ve skotském Edinburghu. "Každý mluví o Brexitu z pohledu velkých ekonomických nebo politických aspektů. Nikdo neuvažuje nad tím, co by to mohlo pro mnoho lidí znamenat z pohledu jednotlivce," míní akademička původem z Brém.

"Můj život je teď tady. Budu potřebovat vízum, abych mohla navštívit svoji rodinu? Minimální počet bodů, abych mohla pracovat? Nikdo to nedokáže říct," načrtává svoje obavy.

Spojené království by bylo první zemí opouštějící evropské uskupení, všechny praktické důsledky tak zatím není de facto ani možné specifikovat, mnohé z nich zatím nemají jasnou podobu. Už teď se jich ale hrozí nejméně 2,4 milionu občanů EU ve Spojeném království a dva miliony Britů roztroušených po Evropě. Právní úpravy by přitom mohly zabrat i několik let - vzájemná legislativa se tvořila celá desetiletí, připomíná server.

"Pamatuji si, že jsem psala kamarádovi: pokud se Ukip (euroskeptická britská strana – pozn. red.) dostane k moci, mohla bych se dostat do potíží," vzpomíná žena, která do Velké Británie přišla coby studentka před jedenácti lety a jejím dlouholetým partnerem je rodilý Brit. "Dnes už to ale opravdu není legrace. Jakmile budu připravená, půjdu si napsat test a požádám o občanství. Doufám, že už v září," doplnila.

Jak to bude s daněmi? Majetkem? Vízy?

Zásadních nejistot, které evropští přistěhovalci ve Velké Británii sdílejí, je přitom několik.

Bojí se, co bude s pracovními povoleními. Zda dojde k odstoupení od vzájemných dojednání ve zdravotnictví či k omezením pro studium a podnikání. Zda se nezvýší daně nebo nezmění podmínky vlastnictví majetku v cizině. Nevědí, jak to bude vypadat s převodem peněz mezi státy, zahraničními důchody nebo jak dlouhé budou fronty na letištích.

Stát se občanem Spojeného království přitom není nijak levná záležitost. Čtyřiačtyřicetiletý Ital Fabrizio Fazzini požadovaný test "Život ve Spojeném království" už splnil, o občanství chce požádat v roce 2016. Celý proces bude jeho – a jeho čtyřčlennou rodinu – stát okolo 3500 liber (asi 132 000 korun).

Nejčastějším procesem získání občanství je tzv. zdomácnění (angl. naturalisation - pozn. red.)  čili "obyčejné" udělení občanství, kdy člověk musí splnit řadu kritérií. Žadatel musí být starší 18 let a "dobrého charakteru" (tzn. bez závažného kriminálního záznamu apod). Dále musí splnit jazykové a znalostní zkoušky a v království žít nejméně pět let. Kompletní požadavky jsou k dohledání na internetových stránkách britské vlády.

Starosti mají i Britové roztroušení po Evropě

Starosti ale mají i Britové za hranicemi. Wendy Jointová žije ve Francii, dnes už coby žena v důchodu. Obává se o svou budoucnost, protože francouzské zdravotnictví je závislé na dohodách v rámci EU. Na tom, že bude i nadále dostávat britskou státní penzi.

"Pokud Británie vystoupí z EU, bude si muset dojednat vzájemné dohody s Francií a dalšími státy EU ohledně pokrytí zdravotnických služeb pro občany Spojeného království," svěřila se serveru The Guardian.

Zajímavou skupinu pak tvoří Britové, kteří mají mezi předky Iry – a tak zkouší žádat o irské občanství, aby jim pas EU zůstal i v případě, že by Londýn z Unie vystoupil.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy