Historická schůzka: K jednání se sešli dva papežové

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
23. 3. 2013 15:46
Nový papež František přiletěl za svým předchůdcem Benediktem
Benedikt XVI. vítá u letní papežské rezidence v Castel Gandolfo nového papeže Františka.
Benedikt XVI. vítá u letní papežské rezidence v Castel Gandolfo nového papeže Františka. | Foto: Reuters

Aktualizace ----------- * Do zprávy doplněny detaily o schůzce a společné modlitbě obou papežů

Řím - Nevídané setkání zažívá v sobotu Vatikán a katolická církev. K osobní schůzce a promluvě se sešli nový papež František a jeho předchůdce Benedikt XVI.

František za ním přiletěl vrtulníkem do letní rezidence Castel Gandolfo, kde Benedikt dočasně odpočívá.

Podle zpravodaje BBC neexistují žádné historické záznamy o obdobné schůzce dvou papežů kdykoli v historii.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi po schůzce uvedl, že Benedikt a František se objali poté, co nový papež přistál vrtulníkem u rezidence. Oba se společně pomodlili v kapli a následně se na 45 setkali mezi čtyřma očima, než usedli k obědu spolu se svými osobními tajemníky.

Oba papežové poklekli ke společné modlitbě do jedné kostelní lavice
Oba papežové poklekli ke společné modlitbě do jedné kostelní lavice | Foto: Reuters

Podle mluvčího vládla během setkání rodinná atmosféra.

Při modlitbě v kapli poklekli oba ve stejné lavici, a to poté, co František odmítl využít čestné místo přímo před oltářem. "Jsme bratři, modlíme se společně," odmítl Benediktovu nabídku papež František.

Benedikt XVI. na papežský úřad rezignoval na konci února, stal se první hlavou katolické církve po 600 letech, která se k takovému kroku rozhodla.

František, donedávna argentinský arcibiskup z Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, byl novým papežem zvolen 13. března. Hned po svém zvolení kardinály svému předchůdci několikrát poděkoval, první osobní schůzka obou se však koná až tento víkend.

V neděli začíná Františkovi nabitý program velikonočního týdne, kdy bude sloužit mši na Květnou neděli přímo na Svatopetrském náměstí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy