Ve Venezuele září staronová hvězda. Nejsilnější Madurův soupeř tajně jedná s vládou

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 9. 2020 20:02
Venezuelu čekají v prosinci parlamentní volby. Ty minulé v roce 2015 vyhrála opozice, v jejímž čele dodnes stojí Juan Guaidó. Jako hlavu státu ho uznává 50 zemí světa včetně Česka. Samozvanému prezidentovi s mezinárodní podporou se ale rozpadá tým. Postavila se proti němu ještě větší hvězda opozice, která už před lety Nicoláse Madura skoro porazila.
Henrique Capriles.
Henrique Capriles. | Foto: Reuters

Když byl Henrique Capriles na vrcholu své slávy, ve venezuelských obchodech jen občas docházel toaletní papír nebo mouka. I přesto tisíce lidí plnily ulice Caracasu, aby mu vyjádřily podporu, a protestovaly proti výsledkům prezidentských voleb.

Psal se rok 2013 a k moci se po smrti Huga Cháveze dostal právě Nicolás Maduro. Capriles s Madurem prohrál jen o necelá dvě procenta hlasů. 

Od té doby se Madurovi nikdo nepostavil, opozice prezidentské volby pravidelně bojkotuje. Juan Guaidó chce bojkotovat i ty parlamentní, které se mají konat za tři měsíce. Podle něj není šance, že budou probíhat férově. "Společně jsme odmítli účast na tomto podvodu," nechal se slyšet.

Henrique Capriles, který před třemi lety dostal zákaz vstupovat do politiky, se ale proti němu postavil. "Nemůžeme ponechat lid bez možnosti volby," apeloval v projevu, který nahrál na sociální sítě.

Proti Guaidóovi, který má nevídanou mezinárodní podporu, tak stojí muž, jenž mu může uškodit více než samotný Maduro. Sjednocení roztříštěné venezuelské opozice byl Guaidóův velký úspěch, který může Capriles snadno zvrátit. Ve Venezuele je velmi výraznou a populární osobností.

Bojovník proti socialismu

Od nástupu Nicoláse Madura k moci několik let organizoval protivládní demonstrace a snažil se uspořádat předčasné volby. Studenti v hlavním městě pořádali před lety na jeho podporu takzvané pochody prázdných hrnců. Davy mlátící do kuchyňského nádobí už tehdy upozorňovaly na rostoucí nedostatek základního zboží a potravin. Teď je situace v tomto ohledu ještě horší.

Juan Guaidó, mladý politik, který ve svém boji proti venezuelské diktatuře dokázal na svou stranu získat celý západní svět.
Juan Guaidó, mladý politik, který ve svém boji proti venezuelské diktatuře dokázal na svou stranu získat celý západní svět. | Foto: Reuters

Osmačtyřicetiletý Capriles má za sebou dlouhou a úspěšnou politickou kariéru. V 90. letech se stal nejmladším zvoleným členem parlamentu v historii země a ještě před svými třicátými narozeninami se zúčastnil nepodařeného pokusu o svržení Huga Cháveze, za což se dostal do vězení. V roce 2012 se ho neúspěšně pokusil porazit v prezidentských volbách.

Capriles na rozdíl od mnohých dalších opozičníků nikdy z Venezuely neuprchl. Místo bojkotování nedemokratického režimu se vždycky snažil získat na svou stranu voliče a vyhrát volby.

Podle informací amerického deníku Washington Post teď už několik měsíců tajně vyjednává s Madurovou vládou. Tvrdí, že bojkotovat volby znamená vzdát se možnosti něco změnit. 

Propuštění političtí vězni

Stejně tak Maduro stojí o to, aby se prosincové volby konaly i s účastí opozice. V pondělí udělal překvapivý krok a nechal propustit z vězení více než stovku svých oponentů jako krok směrem k národnímu usmíření. Dokonce pozval volební pozorovatele z Evropské unie a OSN, což dřív odmítal.

Jeho kritici tvrdí, že se tím snaží získat důvěryhodnost. Maduro už několik let vládne na základě voleb, kterých se nikdo jiný neúčastní. Bojkot opozice si vysloužil nebývalou mezinárodní odezvu. Guaidó je považován za prozatímní hlavu státu a Maduro zůstává izolovaný. Zbývá mu jen málo spojenců, mezi nimi Turecko, Rusko nebo Írán.

Capriles ale vnímá osvobození oponentů režimu jako úspěch. "Nikdo si nedovedl představit, že osvobodí vězně," reagoval na Guaidóovu kritiku. "Nikdo neví, co se stane, ale jsem si jistý, že se nestane nic, když se bude vyzývat k nicnedělání nebo k pokračování současného stavu."

Video: Venezuela se v posledních letech propadla do hluboké ekonomické krize

Problémy ve Venezuele | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy