Objevitel Aspergerova syndromu kolaboroval s nacisty, tvrdí studie. Dětské pacienty posílal na smrt

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2018 12:11
Hans Asperger podle nově zveřejněných důkazů spolupracoval během druhé světové války s nacisty. Muž, podle kterého se jmenuje jedna z forem autismu, měl být zapojen do studia eutanazie v Rakousku.
Nacisté v Rakousku - ilustrační foto.
Nacisté v Rakousku - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vídeň - Rakouský pediatr a profesor medicíny Hans Asperger, po kterém je pojmenovaný Aspergerův syndrom, kolaboroval s nacisty. Píší to britská média, která se odvolávají na nově zveřejněné důkazy.

Asperger se věnoval hlavně dětským nemocem a ve 40. letech minulého století přispěl k pochopení autismu.

Sám Asperger tvrdil, že své pacienty chránil před nacistickým režimem, píše britský server BBC. Nově objevené dokumenty a lékařské záznamy ale ukazují, že dětské pacienty posílal na kliniku Am Spiegelgrund ve Vídni. Tato instituce byla známa svým studiem eutanazie, kterou prováděla na tělesně postižených a duševně nemocných dětech - řada pacientů tak byla poslána na jistou smrt.

Nové informace odhalil ve své studii rakouský historik medicíny Herwig Czech. Zveřejnil je ve vědeckém časopisu Molecular Autism.

Czech ve svém článku píše, že "Aspergerovi se podařilo přizpůsobit se nacistickému režimu a za svou loajalitu byl odměněn formou pracovních příležitostí". Na klinice Am Spiegelgrund bylo zabito celkem 789 dětí na základě teorie, že pro rasově čistou společnost nemají žádnou cenu.

Asperger, po kterém je pojmenována jedna z forem autismu, nicméně nebyl členem nacistické strany NSDAP. V roce 1980, krátce před svou smrtí, řekl v projevu na Vídeňské univerzitě, že naopak odmítal předávat děti nacistům. Za to ho prý stíhalo gestapo.

Odborníci nyní varují, aby nově zveřejněné informace nezasáhly obrovské množství lidí, kteří trpí syndromem pojmenovaným právě po Aspergerovi. "Očekáváme, že tento nález rozpoutá diskusi mezi 700 tisíci Brity s autismem a v jejich rodinách. Zejména pak u těch, kteří trpí vysloveně Aspergerovým syndromem," uvedla pro server The Independent Carol Poveyová, ředitelka britského Centra pro autismus.

Aspergerův syndrom se vyznačuje narušenou schopností komunikovat s ostatními lidmi a problémy ve společenském chování. Často se projevuje u lidí s vysokým, někdy i velmi nadprůměrným intelektem.

Asperger poruchu poprvé identifikoval v roce 1944. Dlouho byla označována jako "autistická psychopatie". Až britská psychiatrička Lorna Wingová začala v roce 1981 razit pojem Aspergerův syndrom.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy