Hackeři ukradli osobní data tisícovky přeběhlíků z KLDR. Mají adresy i data narození

ČTK ČTK
28. 12. 2018 10:11
Osobní data, včetně adres, bezmála tisíce přeběhlíků ze Severní Koreje ukradli neznámí hackeři, kteří pronikli do jihokorejské databáze agentury pro přesídlení uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Úřady minulý týden zjistily, že hackeři ukradli jména, data narození a adresy 997 severokorejských přeběhlíků. Škodlivým programem známým jako malware infikovali jeden z počítačů centra Hana ve městě Gumi na jihu země.

"Malware byl nastražen v e-mailech, které se posílaly na interní adresy," řekl novinářům zástupce jihokorejského ministerstva pod podmínkou anonymity.

Centrum Hana je jedním ze 25 středisek po celé zemi, jejichž cílem je pomoci zhruba 32 000 severokorejských přeběhlíků přizpůsobit se životu v Jižní Koreji. Poskytují mimo jiné zdravotnickou péči a právnické konzultace nebo pomáhají při hledání práce.

Přeběhlíci, kteří při útěku před chudobou a politickým útlakem v KLDR riskují životy, poskytují nelichotivý obraz o tamním diktátorském režimu. Severokorejská média je často označují za "lidskou spodinu" a viní jihokorejské tajné služby, že některé z nich unesly.

Soul odmítl potvrdit, zda za útokem hackerů stojí KLDR a neuvedl ani motiv činu. Případem se nyní zabývá jihokorejská policie.

Severokorejské hackery v minulosti úřady v Jižní Koreji vinily z kybernetických útoků na řadu jihokorejských státních institucí a podniků. Pchjongjang loni ukradl například utajované dokumenty jihokorejského ministerstva obrany a loďařské firmy. KLDR prostřednictvím státních médií odpovědnost za kybernetické útoky popírá.

Agentura Reuters upozornila, že nynější únik informací přichází v delikátním období pro obě Koreje, které se po letech konfrontace snaží o zlepšení vzájemných vztahů.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že zasažené přeběhlíky na únik dat upozornilo a vyjádřilo nad incidentem lítost. Negativní dopady úniku úřad zatím nezaznamenal.

Několik přeběhlíků, včetně těch, kteří se stali hvězdami jihokorejské televize, v minulosti nečekaně zmizelo. Později se objevili zpět v KLDR, ve státních médiích pak Jižní Koreu i zběhy otevřeně kritizovali.

Video: V Jižní Koreji se konala ceremonie za americké vojáky padlé během korejské války

V Jižní Koreji se konala ceremonie za americké vojáky padlé během korejské války. | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy