Hackeři údajně napadli desítky brazilských webů

ČTK ČTK
11. 6. 2014 22:05
Útoky byly namířeny proti webům některých úřadů, sponzorů a firem spolupracujících s organizátory mistrovství světa ve fotbale. Hackeři rovněž na některé stránky propašovali vlastní poselství.
Brazilský policista hlídkuje na stadionu.
Brazilský policista hlídkuje na stadionu. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Hackeři údajně zaútočili na desítky brazilských internetových stránek spojených s fotbalovým mistrovstvím světa, včetně turnajového sponzora Hyundai, státní správy a brazilské tajné služby. Někteří jejich provozovatelé to ale popírají, uvedla ve středu agentura Reuters.

"V posledních několika dnech jsme měli spoustu práce a ještě více toho teprve přijde," oznámil hacker, který si říká Che Commodore a který tvrdí, že je členem anonymní hackerské skupiny.

"Cílem (útoků) budou firmy a instituce, které pracují s vládou, popírající základní práva svých občanů, aby podporovala soukromé, exkluzivní a zkorumpované sportovní akce," dodal.

Hackeři prý použili obecně známého prostředku pod zkratkou DDoS, což je útok na internetové služby nebo stránky, při němž dochází k přehlcení požadavky a následnému "zhroucení" systému. Stránky jsou pak nedostupné pro ostatní uživatele internetu.

Útoky byly namířeny proti webům některých úřadů, sponzorů a firem spolupracujících s organizátory mistrovství světa. Hackeři rovněž na některé stránky propašovali vlastní poselství, což je další častá forma útoku.

Tyto kybernetické útoky vyvolávají podle Reuters obavy o internetovou prezentaci fotbalového turnaje, který začne ve čtvrtek v Sao Paulu. Odborníci upozorňují, že Brazílie trpí nedostatkem počítačové infrastruktury a schopností na to, aby vydržela hackerské útoky.

Na mistrovství už vrhá stín všeobecná nespokojenost Brazilců nad vynaloženými miliardami dolarů na výstavbu stadionů. V neděli se cílem útoku staly například stránky brazilského státu Mato Grosso, kde se v pátek uskuteční zápas Chile-Austrálie. Normální provoz webu byl obnoven asi po půl hodině.

Hackeři se minulý měsíc vloupali do e-mailové služby ministerstva zahraničí, a dostali tak údajně přístup k desítkám utajovaných dokumentů, včetně seznamu zahraničních hodnostářů, kteří se chystají zúčastnit fotbalového mistrovství světa.

Také brazilské ministerstvo obrany zaznamenalo "zvýšení hackerské aktivity", ale žádné útoky na stránky federální vlády hlášeny zatím nebyly.

Hackeři tento týden zveřejnili seznam 27 webových stránek, u nichž tvrdí, že je napadli. Mluvčí brazilského tajné služby ABIN ale popřel, že by výpadek jejího webu byl způsoben hackery. Prý šlo o plánovanou údržbu.

Také zastoupení automobilky Hyundai v Brazílii, jehož web byl rovněž na seznamu terčů, také popřelo, že se stalo obětí hackerů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy