Guardian: NSA šmíruje všechny, nejen podezřelé

ČTK ČTK
16. 1. 2014 22:45
List to uvedl na základě dokumentů bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďuje denně po celém světě kolem 200 milionů textových zpráv a využívá je k získávání dat včetně místa, odkud byly vyslány, nebo čísel kreditních karet. Uvedl to ve čtvrtek britský list The Guardian a britská televize Channel 4 na základě dokumentů bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena.

Podle těchto tajných dokumentů NSA za pomoci programu nazvaného Dishfire plošně shromažďuje a ukládá SMS zprávy. Dishfire sbírá skoro všechno, co může, cituje The Guardian dokumenty a dodává, že sběr textových zpráv se tedy nezaměřoval jen na vytipované podezřelé cíle.

Podle listu NSA prostřednictvím rozsáhlé databáze SMS zpráv zjišťovala informace o cestovních plánech, kontaktech a finančních transakcích lidí, včetně těch, kteří nebyli podezíráni z ilegální činnosti.

V dubnu 2011 tak Dishfire shromažďoval denně 194 milionů textových zpráv. Kromě toho další program Prefer analyzoval "necílenou komunikaci", například SMS upozorňující na zmeškané hovory nebo s informacemi o roamingu při přejezdech hranic.

Odhalení, že NSA denně získává osobní informace ze stovek milionů SMS po celém světě, zřejmě zvýší mezinárodní tlak na amerického prezidenta Baracka Obamu, který v pátek oznámí své plány na změny ve špionážních programech po Snowdenových odhaleních.

Podle tajných dokumentů byly textové zprávy z amerických telefonních čísel z databáze Dishfire mazány, ale z čísel ve světě, včetně Británie, v ní zůstávaly, napsal The Guardian.

Podle listu měla britská tajná služba GCHQ k americké databázi přístup a mohla získávat informace o zprávách z britských čísel. Channel 4 zdůrazňuje, že sama GCHQ nesmí bez soudního příkazu sledovat textové zprávy z britských čísel. Na informace získávané od jiné zpravodajské služby se toto omezení nevztahuje a GCHQ této mezery využívala, uvedl Channel 4.

Mluvčí GCHQ se odmítl vyjádřit k obsahu dokumentů, ale uvedl, že tajná služba postupuje v rámci britských zákonů. "Jak jsme již dříve řekli, naznačování, že NSA sbírá informace svévolně a bez omezení, je falešné," řekla mluvčí NSA listu The Guardian. Tajná služba se podle ní zaměřuje cíleně je na "legitimní zpravodajské cíle v zahraničí".

Nicméně představitel mobilního operátora Vodafone řekl televizi Channel 4, že je odhalením šokován. "Je to poprvé, co jsme se s tím setkali, a jsme přirozeně šokováni a překvapeni," prohlásil. Zdůraznil, že jeho společnost předává vládě informace, jen když ji k tomu nutí zákon. Podle něj se Vodafone v celé věci obrátí na britskou vládu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy