Guardian: NSA šmíruje všechny, nejen podezřelé

ČTK ČTK
16. 1. 2014 22:45
List to uvedl na základě dokumentů bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďuje denně po celém světě kolem 200 milionů textových zpráv a využívá je k získávání dat včetně místa, odkud byly vyslány, nebo čísel kreditních karet. Uvedl to ve čtvrtek britský list The Guardian a britská televize Channel 4 na základě dokumentů bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena.

Podle těchto tajných dokumentů NSA za pomoci programu nazvaného Dishfire plošně shromažďuje a ukládá SMS zprávy. Dishfire sbírá skoro všechno, co může, cituje The Guardian dokumenty a dodává, že sběr textových zpráv se tedy nezaměřoval jen na vytipované podezřelé cíle.

Podle listu NSA prostřednictvím rozsáhlé databáze SMS zpráv zjišťovala informace o cestovních plánech, kontaktech a finančních transakcích lidí, včetně těch, kteří nebyli podezíráni z ilegální činnosti.

V dubnu 2011 tak Dishfire shromažďoval denně 194 milionů textových zpráv. Kromě toho další program Prefer analyzoval "necílenou komunikaci", například SMS upozorňující na zmeškané hovory nebo s informacemi o roamingu při přejezdech hranic.

Odhalení, že NSA denně získává osobní informace ze stovek milionů SMS po celém světě, zřejmě zvýší mezinárodní tlak na amerického prezidenta Baracka Obamu, který v pátek oznámí své plány na změny ve špionážních programech po Snowdenových odhaleních.

Podle tajných dokumentů byly textové zprávy z amerických telefonních čísel z databáze Dishfire mazány, ale z čísel ve světě, včetně Británie, v ní zůstávaly, napsal The Guardian.

Podle listu měla britská tajná služba GCHQ k americké databázi přístup a mohla získávat informace o zprávách z britských čísel. Channel 4 zdůrazňuje, že sama GCHQ nesmí bez soudního příkazu sledovat textové zprávy z britských čísel. Na informace získávané od jiné zpravodajské služby se toto omezení nevztahuje a GCHQ této mezery využívala, uvedl Channel 4.

Mluvčí GCHQ se odmítl vyjádřit k obsahu dokumentů, ale uvedl, že tajná služba postupuje v rámci britských zákonů. "Jak jsme již dříve řekli, naznačování, že NSA sbírá informace svévolně a bez omezení, je falešné," řekla mluvčí NSA listu The Guardian. Tajná služba se podle ní zaměřuje cíleně je na "legitimní zpravodajské cíle v zahraničí".

Nicméně představitel mobilního operátora Vodafone řekl televizi Channel 4, že je odhalením šokován. "Je to poprvé, co jsme se s tím setkali, a jsme přirozeně šokováni a překvapeni," prohlásil. Zdůraznil, že jeho společnost předává vládě informace, jen když ji k tomu nutí zákon. Podle něj se Vodafone v celé věci obrátí na britskou vládu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy