Gruzínský parlament vydal k potrestání opozičního poslance

ČTK ČTK
27. 6. 2019 0:09
Gruzínský parlament ve středu zbavil poslanecké imunity a povolil tbiliské prokuratuře zatknout opozičního zastupitele, který údajně organizoval nynější nepokoje v Tbilisi. Oznámil to zpravodajský server Civic. Poslanec Nikanor Melia podle jeho kolegů zosnoval demonstrace, na nichž Gruzínci od minulého týdne požadují demisi ministra vnitra a propuštění zadržených demonstrantů.
Protiruské protesty v Tbilisi.
Protiruské protesty v Tbilisi. | Foto: Reuters

Masové protesty, které se v centru Tbilisi nyní konají každý den, vyvolalo údajně provokativní chování ruského poslance Sergeje Gavrilova na schůzi pravoslavných poslanců v tbiliském parlamentu. Kvůli protestům, jež skandál s Gavrilovem vyvolal, odstoupil předseda parlamentu Irakli Kobachidze.

Vztahy mezi Ruskem a Gruzií se vyhrotily po krátké válce v srpnu 2008, po které Moskva uznala nezávislost gruzínských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde udržuje své vojenské posádky. Tbilisi to označuje za okupaci.

Hlasování o odebrání Meliovy imunity dnes opozice bojkotovala, takže návrh jednomyslně prošel. Sám Melia popřel, že by demonstrace podněcoval a argumentoval tím, že protest byl pokojný. Policie na něj podle poslance přesto reagovala násilím, které si vyžádalo desítky, podle některých místních médií stovky zraněných.

V Tbilisi se dnes večer znovu shromáždily davy demonstrantů s požadavkem demise ministra vnitra Giorgiho Gacharii. Účastníci demonstrace rovněž protestovali proti Meliově zatčení. Poslanec, jemuž hrozí mnohaleté vězení, je funkcionářem opoziční strany Sjednocené národní hnutí, kterou založil bývalý prezident Michail Saakašvili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy