reklama
 
 

Gruzínský parlament vydal k potrestání opozičního poslance

27. 6. 2019 0:09
Gruzínský parlament ve středu zbavil poslanecké imunity a povolil tbiliské prokuratuře zatknout opozičního zastupitele, který údajně organizoval nynější nepokoje v Tbilisi. Oznámil to zpravodajský server Civic. Poslanec Nikanor Melia podle jeho kolegů zosnoval demonstrace, na nichž Gruzínci od minulého týdne požadují demisi ministra vnitra a propuštění zadržených demonstrantů.

Masové protesty, které se v centru Tbilisi nyní konají každý den, vyvolalo údajně provokativní chování ruského poslance Sergeje Gavrilova na schůzi pravoslavných poslanců v tbiliském parlamentu. Kvůli protestům, jež skandál s Gavrilovem vyvolal, odstoupil předseda parlamentu Irakli Kobachidze.

Vztahy mezi Ruskem a Gruzií se vyhrotily po krátké válce v srpnu 2008, po které Moskva uznala nezávislost gruzínských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde udržuje své vojenské posádky. Tbilisi to označuje za okupaci.

Hlasování o odebrání Meliovy imunity dnes opozice bojkotovala, takže návrh jednomyslně prošel. Sám Melia popřel, že by demonstrace podněcoval a argumentoval tím, že protest byl pokojný. Policie na něj podle poslance přesto reagovala násilím, které si vyžádalo desítky, podle některých místních médií stovky zraněných.

V Tbilisi se dnes večer znovu shromáždily davy demonstrantů s požadavkem demise ministra vnitra Giorgiho Gacharii. Účastníci demonstrace rovněž protestovali proti Meliově zatčení. Poslanec, jemuž hrozí mnohaleté vězení, je funkcionářem opoziční strany Sjednocené národní hnutí, kterou založil bývalý prezident Michail Saakašvili.

autor: ČTK | 27. 6. 2019 0:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama