Gruzínský parlament vydal k potrestání opozičního poslance

ČTK ČTK
27. 6. 2019 0:09
Gruzínský parlament ve středu zbavil poslanecké imunity a povolil tbiliské prokuratuře zatknout opozičního zastupitele, který údajně organizoval nynější nepokoje v Tbilisi. Oznámil to zpravodajský server Civic. Poslanec Nikanor Melia podle jeho kolegů zosnoval demonstrace, na nichž Gruzínci od minulého týdne požadují demisi ministra vnitra a propuštění zadržených demonstrantů.
Protiruské protesty v Tbilisi.
Protiruské protesty v Tbilisi. | Foto: Reuters

Masové protesty, které se v centru Tbilisi nyní konají každý den, vyvolalo údajně provokativní chování ruského poslance Sergeje Gavrilova na schůzi pravoslavných poslanců v tbiliském parlamentu. Kvůli protestům, jež skandál s Gavrilovem vyvolal, odstoupil předseda parlamentu Irakli Kobachidze.

Vztahy mezi Ruskem a Gruzií se vyhrotily po krátké válce v srpnu 2008, po které Moskva uznala nezávislost gruzínských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde udržuje své vojenské posádky. Tbilisi to označuje za okupaci.

Hlasování o odebrání Meliovy imunity dnes opozice bojkotovala, takže návrh jednomyslně prošel. Sám Melia popřel, že by demonstrace podněcoval a argumentoval tím, že protest byl pokojný. Policie na něj podle poslance přesto reagovala násilím, které si vyžádalo desítky, podle některých místních médií stovky zraněných.

V Tbilisi se dnes večer znovu shromáždily davy demonstrantů s požadavkem demise ministra vnitra Giorgiho Gacharii. Účastníci demonstrace rovněž protestovali proti Meliově zatčení. Poslanec, jemuž hrozí mnohaleté vězení, je funkcionářem opoziční strany Sjednocené národní hnutí, kterou založil bývalý prezident Michail Saakašvili.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy