Nález svitků u Mrtvého moře byl archeologickým objevem století. Změnil pohled na bibli

Štěpán Plaček Jiří Kropáček Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
Aktualizováno 24. 12. 2017 21:36
První starověké rukopisy našli chudí beduíni v pouštních jeskyních izraelského Kumránu před 70 lety. Staly se brzy světovou senzací a dodnes budí vášně.

Letos uplynulo 70 let od objevu prvních starověkých svitků v jeskyních u Mrtvého moře v dnešním Izraeli. Psal se rok 1947, kdy beduínští pastevci našli v jeskyni ve vyprahlé krajině Judské pouště první hliněné nádoby naplněné popsanými starodávnými svitky. Nález, známý též jako kumránské rukopisy, je považován za archeologický objev století a od té doby vzbuzuje mimořádný zájem badatelů i široké veřejnosti. Jedinečnost svitků je například v tom, že obsahují nejstarší záznamy prakticky všech biblických knih známých dnes jako Starý zákon. zobrazit celý text

Na vzniku svitků, které jsou psány v největší míře hebrejsky, pracovaly ve své době desítky písařů. Sepsání rukopisů se klade do období od 2. století před naším letopočtem až do 70. let 1. století po Kristu. Objev se stal převratný zejména pro poznání hebrejské Bible, ale rukopisy prozradily mnohé i o tajemné židovské sektě esejců, díky nimž se tato mimořádná starověká knihovna zachovala v jeskyních téměř dva tisíce let. V horku pouště zůstala řada rukopisů prakticky neporušená (například svitek s textem biblického Izajáše měří přes 7 metrů), mnoho spisů ale dávali badatelé dohromady z tisíců útržků pergamenu či papyru.

Dobrodružné a spletité byly často též cesty nalezených svitků do rukou badatelů. Beduíni byli totiž v pátrací aktivitě velmi odhodlaní, protože každý nález pro ně znamenal příležitost k prodeji a zisku. Originály jsou v současnosti v Jeruzalémě, kde se uchovávají při udržování optimální vlhkosti vzduchu a teploty, jež odpovídá podmínkám, jaké panují v kumránských jeskyních. Řada svitků je dostupná on-line, přičemž o jejich zpřístupnění se postaralo Izraelské národní muzeum spolu s vyhledávačem Google.

Fakta o svitcích

načítám grafiku

Místa objevů v oblasti Mrtvého moře

K hlavním objevům starověkých písemností došlo v jedenácti jeskyních v blízkosti archeologického naleziště Kumrán u Mrtvého moře v dnešním Izraeli. Okolnosti objevu první jeskyně beduíny v roce 1947 nejsou zcela jasné. Do roku 1957 docházelo v oblasti Kumránu k objevům dalších jeskyní s uloženými rukopisy. U únoru 2017 izraelští archeologové oznámili nález dvanácté jeskyně, která v minulosti ukrývala svitky – svědčily o tom nádoby na rukopisy či zlomky jejich obalů. V 50. a 60. letech se archeologové a beduíni soustředili také na hledání textů v oblasti mimo Kumrán. Nejvýznamnější z rukopisných nálezů z jiných lokalit Judské pouště jsou svitky datované do doby protiřímské revolty Šimona Bar Kochby (132–135 n. l.) získané z jeskyní Vádí Murabba'at a Nachal Chever.

Významné nalezené spisy

načítám grafiku

Vybrané události kolem nálezu rukopisů od Mrtvého moře

1947 

Mladí beduínští pastýři objevili první jeskyni se svitky v Judejské poušti ve skalní jeskyni u vyschlého říčního koryta (Vádí Kumrán) na severozápad od Mrtvého moře. Někdy se uvádí též zima 1946 jako možná doba nálezu.

duben1947 

Tři nalezené rukopisy se dostaly do rukou křesťanských obchodníků. První svitky získal arcibiskup kláštera svatého Marka v Jeruzalémě.

listopad1947 

Během nebezpečné cesty do Betléma získal profesor archeologie Eleazar Lipa Sukenik od starožitníka první staré hebrejské rukopisy.

březen1948 

Profesor Sukenik na tiskové konferenci poprvé informoval veřejnost o nálezu svitků.

14. 5.1948 

Židé založili samostatný stát Izrael.

1951 

Badatelé G. L. Harding, ředitel Jordánské památkové péče, a P. Roland de Vaux, ředitel Jeruzalémské biblické školy dominikánského řádu, se pustili v oblasti Kumránu do výkopů, které vedly k odhalení kumránského kláštera, v němž byly rukopisné svitky napsány.

1952 

Je objeveno několik dalších kumránských jeskyní včetně jeskyně 4, která skrývala bohaté poklady: asi 75 procent veškerého materiálu ze všech 11 jeskyní Kumránu.

1954 

Část rukopisů, které nechal metropolita Samuel dříve odvézt do USA, se vrátila do Izraele.

1965 

V západním Jeruzalémě v křídle Izraelského muzea vznikla tzv. Svatyně knihy, kde jsou uloženy nalezené svitky od Mrtvého moře a další vzácné starověké rukopisy.

Zdroje fotografií: Profimedia | ČTK | Shutterstock | Library of congress | Wikipedia | Library of Congress

 

Právě se děje

Další zprávy