Orbánova proměna: K EU se chová smířlivě. Mohl udělat dohodu s Merkelovou, píše list

ČTK ČTK
20. 8. 2019 11:49
Maďarský premiér Viktor Orbán se chová smířlivě. Od zvolení Ursuly von der Leyenové kolují spekulace o možných dohodách a příslibech mezi německou vládní Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a Maďarskem, píše německý deník General-Anzeiger.
Angela Merkelová a Viktor Orbán.
Angela Merkelová a Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Orbán vždy uměl překvapit, zejména pokud jde o Evropskou unii. Ještě v březnu stála jeho strana Fidesz na hraně vyloučení z Evropské lidové strany, která v Bruselu zastřešuje křesťanské demokraty. Definitivní rozluka, v niž mnozí doufali, se však neuskutečnila.

Orbán se naopak dokonce stal důležitým hráčem při nominaci a volbě budoucí předsedkyně Evropské komise von der Leyenové. Její zvolení následně oslavoval slovy: "Zvolili jsme si do čela komise německou matku od rodiny, matku sedmi dětí. Nyní lze očekávat obrat směrem ke konzervativním hodnotám."

Od té doby se spekuluje o možných dohodách a příslibech mezi CDU kancléřky Angely Merkelové a Maďarskem. V budapešťských vládních kruzích se tvrdí, že tímto byly německé CDU předány "jasné požadavky", což Berlín striktně odmítá. Do těchto očekávání se údajně řadí silnější zohlednění zájmů Polska, Česka, Maďarska a Slovenska, které již roky blokují jakýkoliv pokrok ve věci migrace i další evropské legislativy.

Od chvíle, kdy byla von der Leyenová určena následnicí Jeana-Claude Junckera, však vane vítr z jiné strany. Orbán dokonce oznámil, že přepracuje kontroverzní reformu justice tak, aby tím předešel zahájení řízení EU proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení vlády práva. Jedná se o kosmetickou změnu nebo návrat k principům demokracie a vlády práva? To není dosud zřejmé. V Bruselu ale panuje skepse.

Orbán dokonce zcela překvapivě před jednáním o víceletém finančním rámci EU na léta 2021 až 2027 nabídl, že do Bruselu pošle více peněz, pokud ostatní členské státy učiní to samé. Namísto 1,1 procenta HDP by bylo možné odeslat 1,3 procenta. To Německo odmítlo, Orbán však tímto chytrým tahem vzbudil dojem, že je příznivcem EU.

Jako protislužbu by EU měla Maďarsku vyjít vstříc. Od nadcházející předsedkyně komise si slibuje zastavení řízení proti Maďarsku kvůli ohrožení vlády práva. Pro něco takového však chybí jakékoliv pádné indicie. Koneckonců, von der Leyenová ve svém kandidátském projevu před Evropským parlamentem jednoznačně požadovala silnější a nezávislejší mechanismus EU pro posuzování stavu vlády práva.

Orbán od političky CDU dále žádá, aby podpořila jmenování bývalého ministra spravedlnosti Lászlóa Trócsányiho do důležitého postu eurokomisaře pro obchod. Člen Fideszu platí za kontroverzní osobu, například obhajoval maďarské odmítnutí přijmout uprchlíky jako "ochranu evropských hodnot".

"Maďarsko zastupuje hodnoty, které jsou ve středovýchodní Evropě důležité, na Západě však ztratily význam," zdůraznil před rokem v jednom rozhovoru. Odmítl také koncept "otevřené společnosti" i evropské solidarity. Jeho nominace je proto považována za ožehavé téma. Z Evropského parlamentu již zaznívá, že Orbánův vazal typu Trócsányiho neprojde, dodává německý deník.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy