Gastarbeitři z Východu se po krizi vracejí do Británie

Naďa Straková
27. 11. 2009 14:20
Zahraniční pracovníci se do Velké Británie pomalu začínají vracet, ukazují statistiky
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Britská ekonomika začíná vykazovat známky růstu a s ním se do země pomalu vracejí zahraniční pracovníci. 

Kvůli recesi a nezaměstnanosti, která britské hospodářství, zvláště stavebnictví, loni postihla, ze země odešly desítky tisíc gastarbeiterů, hlavně z Polska.

Statistiky zveřejněné ve čtvrtek ministerstvem vnitra naznačují, že pracovníků ze zahraničí opět přibývá.

Velkou Británii příští rok čekají volby a podle průzkumů veřejného mínění má v tuto chvíli Konzervativní strana před vládnoucími labouristy velký náskok. Jedním z témat, které toryovcům pomohlo zvýšit popularitu u voličů v několika posledních měsících, je právě otázka imigrace.

Britové, kteří v důsledku globální ekonomické krize ztráceli zaměstnání, se najednou na levnější pracovní sílu z Východu začali dívat s menší dávkou tolerance, píše deník Financial Times.

Ale i labouristé nyní začínají na otázku pracovní síly ze zahraničí pohlížet jinýma očima.

Zatímco donedávna imigrační otázku řešili opatrně, vpředvečer voleb se jejich lídr a premiér Gordon Brown ujal agresivnějšího přístupu. Ve svém čtvrtečním projevu na toto téma slíbil rekvalifikaci britských nezaměstnaných, aby společnosti nemusely hledat zaměstnance v zahraničí.

Přesto se ale do země začínají vracet pracovní síly, zejména z evropských zemí, s kterými EU vede přístupové dialogy. Podle údajů britského ministerstva vnitra v prvním čtvrtletí tohoto roku bylo vydáno 25 520 pracovních víz. Ve třetím čtvrtletí tento počet vzrostl na 29 085.

Foto: Aktuálně.cz
Pracovní migrace v EU
Toužili po práci na Západě. Teď už se jim nevyplatí

V tom samém období tohoto roku se také lehce zvýšil počet víz pro neevropské studenty, kteří do země často přijížděli pod záminkou studia, a místo toho si hledali práci, píše deník The Financial Times. I v této oblasti se chystá Brownův kabinet zpřísnit pravidla.

To, jak velkou roli bude přistěhovalectví v Británii ve volbách nakonec hrát, ukáže skutečně až předvolební kampaň. Už nyní si pro to ale toryovci připravují svou půdu.

"Tahle vláda vytvářela pracovní místa hlavně pro cizince… musíme nastavit limity, kolik cizinců budeme přijímat ročně," nešetřil kritikou současné vlády Gordona Browna stínový ministr pro přistěhovalectví a člen Konzervativní strany Damian Green.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy