reklama
 
 

Gastarbeitři z Východu se po krizi vracejí do Británie

27. 11. 2009 14:20
Zahraniční pracovníci se do Velké Británie pomalu začínají vracet, ukazují statistiky

Londýn - Britská ekonomika začíná vykazovat známky růstu a s ním se do země pomalu vracejí zahraniční pracovníci. 

Kvůli recesi a nezaměstnanosti, která britské hospodářství, zvláště stavebnictví, loni postihla, ze země odešly desítky tisíc gastarbeiterů, hlavně z Polska.

Statistiky zveřejněné ve čtvrtek ministerstvem vnitra naznačují, že pracovníků ze zahraničí opět přibývá.

Velkou Británii příští rok čekají volby a podle průzkumů veřejného mínění má v tuto chvíli Konzervativní strana před vládnoucími labouristy velký náskok. Jedním z témat, které toryovcům pomohlo zvýšit popularitu u voličů v několika posledních měsících, je právě otázka imigrace.

Britové, kteří v důsledku globální ekonomické krize ztráceli zaměstnání, se najednou na levnější pracovní sílu z Východu začali dívat s menší dávkou tolerance, píše deník Financial Times.

Ale i labouristé nyní začínají na otázku pracovní síly ze zahraničí pohlížet jinýma očima.

Zatímco donedávna imigrační otázku řešili opatrně, vpředvečer voleb se jejich lídr a premiér Gordon Brown ujal agresivnějšího přístupu. Ve svém čtvrtečním projevu na toto téma slíbil rekvalifikaci britských nezaměstnaných, aby společnosti nemusely hledat zaměstnance v zahraničí.

Přesto se ale do země začínají vracet pracovní síly, zejména z evropských zemí, s kterými EU vede přístupové dialogy. Podle údajů britského ministerstva vnitra v prvním čtvrtletí tohoto roku bylo vydáno 25 520 pracovních víz. Ve třetím čtvrtletí tento počet vzrostl na 29 085.

Pracovní migrace v EU
Toužili po práci na Západě. Teď už se jim nevyplatí

V tom samém období tohoto roku se také lehce zvýšil počet víz pro neevropské studenty, kteří do země často přijížděli pod záminkou studia, a místo toho si hledali práci, píše deník The Financial Times. I v této oblasti se chystá Brownův kabinet zpřísnit pravidla.

To, jak velkou roli bude přistěhovalectví v Británii ve volbách nakonec hrát, ukáže skutečně až předvolební kampaň. Už nyní si pro to ale toryovci připravují svou půdu.

"Tahle vláda vytvářela pracovní místa hlavně pro cizince… musíme nastavit limity, kolik cizinců budeme přijímat ročně," nešetřil kritikou současné vlády Gordona Browna stínový ministr pro přistěhovalectví a člen Konzervativní strany Damian Green.

autor: Naďa Straková | 27. 11. 2009 14:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama