František vydal první encykliku, nazval ji Světlo víry

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 7. 2013 14:36
Na vrcholném církevním textu pracoval se svým předchůdcem Benediktem XVI.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Vatikán zveřejnil první encykliku papeže Františka, Světlo víry, která je výsledkem společné práce s jeho předchůdcem, Benediktem XVI.

Text, určený katolickým duchovním a věřícím, podle agentury AFP zdůrazňuje, že víra je "službou obecnému blahu" a vybízí věřící, "aby nebyli arogantní", ale "otevření dialogu", a to i s bezvěrci.

Papežovo poselství o významu křesťanské víry ukazuje, že František nechystá radikální odklon od postojů svého předchůdce, který v únoru překvapivě odstoupil z čela církve.

"Když víra je oslabena, hrozí, že i základy lidstva jsou oslabeny," praví se v textu, zdůrazňujícím význam víry jako obrany před "masivní ztrátou paměti v našem současném světě", vyvolaném přehnanou důvěrou v technologie a "subjektivní pravdy jedince".

V textu, který by dal s nadsázkou přirovnat k "oběžníku pro biskupy" vydaném v sedmi jazycích (angličtině, francouzštině, italštině, němčině, polštině, portugalštině a španělštině), nový papež také zopakoval kategorické odmítnutí sňatků homosexuálů, neboť manželství "je stabilní svazek muže a ženy" a jedině z něj "může vzejít nový život".

Tváří tvář široce rozšířenému pocitu zejména v západních společnostech, že víra je věcí minulosti, "iluzí", František naopak trvá na tom, že právě víra objasňuje současnost. Odmítá také snahy vykázat víru z veřejného života, protože "víra není soukromá záležitost, individuální pojem či názor", ale "dobro pro všechny, společné dobro".

Nový papež se v textu nicméně projevuje svými oblíbenými tématy, jako jsou solidarita, spravedlnost, univerzální bratrství či pojetí víry, která nenechá opomíjet utrpení světa. "Nenechme si ukradnout naději," napsal.

O chystaném vydání encykliky v předstihu informoval Vatikán, když 1. července zveřejnil podrobný plán akcí hlavy katolické církve.

Obrazem: Tak František poprvé svatořečil

Benedikt XVI. začal na své poslední encyklice, věnované víře, pracovat už loni, ale odstoupil ze zdravotních důvodů dřív, než ji stačil dokončit. Vatikán v minulosti uváděl, že František využije některé prvky z Benediktova konceptu.

František v polovině června potvrdil, že na encyklice pracuje a že jejím spoluautorem bude jeho předchůdce v čele katolické církve. "Vydáme encykliku napsanou čtyřma rukama. Papež Benedikt dílo začal psát a předal mi ho. Je to velmi silný dokument," prohlásil tehdy podle agentury ANSA.

Historicky není nijak neobvyklé, že nový papež dopracuje dokumenty připravené svým předchůdcem. I Benedikt XVI. ve své první encyklice použil text, který byl zčásti připraven už za pontifikátu Jana Pavla II.

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější. Encykliky Benedikta XVI. pojednávaly o lásce (Bůh je láska z roku 2006), naději (Spaseni v naději z roku 2007) a sociálním učení katolické církve (Láska v pravdě z roku 2009).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy