Francouzský expremiér Juppé: Chtěl bych být prezidentem

ČTK ČTK
20. 8. 2014 17:45
Veterán tradiční francouzské pravice, který byl v minulosti i ministrem zahraničí či obrany, oznámil úmysl kandidovat v příspěvku na svém blogu.
Podle Alaina Juppé (na snímku) by úkolem francouzského vůdce mělo být navrátit francouzskému lidu důvěru, že nynější problémy je možné překonat a vybudovat tak stabilní budoucnost.
Podle Alaina Juppé (na snímku) by úkolem francouzského vůdce mělo být navrátit francouzskému lidu důvěru, že nynější problémy je možné překonat a vybudovat tak stabilní budoucnost. | Foto: Reuters

Paříž - Bývalý francouzský premiér Alain Juppé ve středu oznámil, že by se chtěl v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo.

Veterán tradiční francouzské pravice, který byl v minulosti i ministrem zahraničí či obrany, to oznámil v příspěvku na svém blogu, uvedla agentura AFP. V médiích se již dříve objevily spekulace, že by o nejvyšší post v zemi opět stál i bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Devětašedesátiletý Juppé nyní spolu s dalšími bývalými ministerskými předsedy Jean-Pierrem Raffarinem a Françoisem Fillonem vede pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP). V textu, který zveřejnil, mluví o tom, že má v plánu se zúčastnit takzvaných primárek v rámci UMP, které by se měly uskutečnit na jaře roku 2016.

Úkoly francouzského vůdce

Alain Juppé ve svém příspěvku zmínil zejména výzvy, kterým musí nyní Francie čelit, ať již jde o ekonomickou krizi či ohrožení východní části evropského kontinentu rozpínavým chováním ruského prezidenta Vladimira Putina.

Úkolem francouzského vůdce by podle něj mělo být navrátit francouzskému lidu důvěru, že nynější problémy je možné překonat a vybudovat tak stabilní budoucnost. "Proto jsem se rozhodl účastnit se této krásné mise. Proto jsem se rozhodl, až nastane vhodný čas, být kandidátem v budoucích primárkách," dodal Juppé.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy