Francouzský expremiér Juppé: Chtěl bych být prezidentem

ČTK ČTK
20. 8. 2014 17:45
Veterán tradiční francouzské pravice, který byl v minulosti i ministrem zahraničí či obrany, oznámil úmysl kandidovat v příspěvku na svém blogu.
Podle Alaina Juppé (na snímku) by úkolem francouzského vůdce mělo být navrátit francouzskému lidu důvěru, že nynější problémy je možné překonat a vybudovat tak stabilní budoucnost.
Podle Alaina Juppé (na snímku) by úkolem francouzského vůdce mělo být navrátit francouzskému lidu důvěru, že nynější problémy je možné překonat a vybudovat tak stabilní budoucnost. | Foto: Reuters

Paříž - Bývalý francouzský premiér Alain Juppé ve středu oznámil, že by se chtěl v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo.

Veterán tradiční francouzské pravice, který byl v minulosti i ministrem zahraničí či obrany, to oznámil v příspěvku na svém blogu, uvedla agentura AFP. V médiích se již dříve objevily spekulace, že by o nejvyšší post v zemi opět stál i bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Devětašedesátiletý Juppé nyní spolu s dalšími bývalými ministerskými předsedy Jean-Pierrem Raffarinem a Françoisem Fillonem vede pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP). V textu, který zveřejnil, mluví o tom, že má v plánu se zúčastnit takzvaných primárek v rámci UMP, které by se měly uskutečnit na jaře roku 2016.

Úkoly francouzského vůdce

Alain Juppé ve svém příspěvku zmínil zejména výzvy, kterým musí nyní Francie čelit, ať již jde o ekonomickou krizi či ohrožení východní části evropského kontinentu rozpínavým chováním ruského prezidenta Vladimira Putina.

Úkolem francouzského vůdce by podle něj mělo být navrátit francouzskému lidu důvěru, že nynější problémy je možné překonat a vybudovat tak stabilní budoucnost. "Proto jsem se rozhodl účastnit se této krásné mise. Proto jsem se rozhodl, až nastane vhodný čas, být kandidátem v budoucích primárkách," dodal Juppé.

 

Právě se děje

Další zprávy