Francouzská policie objevila ukradené Fabergého vejce

ČTK ČTK
16. 4. 2013 10:42
Policisté při rutinní kontrole zadrželi dva Bělorusy s ukradeným klenotem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská policie minulý týden našla Fabergého velikonoční vejce v odhadované ceně 800 tisíc až milion eur (21 až 26 milionů korun), které bylo ukradeno před čtyřmi roky v Ženevě.

V policejní zprávě se uvádí, že policisté tuto drahocennost objevili na francouzsko-švýcarské hranici u tří Bělorusů podezřelých z více krádeží.

Umělecké dílo je podle zprávy vyrobeno z kilogramu zlata a vyzdobeno stovkami drahokamů. Na výšku má 25 centimetrů a na šířku 19. Ukradeno bylo v roce 2009 jisté kuvajtské obchodní společnosti sídlící v Ženevě.

Policisté na vejce přišli ve čtvrtek večer při "rutinní" kontrolní operaci na několika silnicích u švýcarských hranic, když si všimli podezřelého manévru automobilu BMW. Díky okamžitému uzavření silnic pomocí zátarasů se podařilo zadržet BMW se dvěma Bělorusy a s Fabergého vejcem, ale také vůz Jaguár, které řídil třetí Bělorus.

Prý ho koupili na bleším trhu

Na tyto muže ve věku 24 až 38 let už byly dříve vydány zatykače jak ve Francii, tak ve Švýcarsku kvůli různým krádežím.

Zadržení nejprve tvrdili, že vejce našli, a pak, že ho koupili na bleším trhu. Co s klenotem chtěli dál dělat, policisté nezjistili. Zřejmě podle nich jde o tým, který měl uloupené umělecké dílo přepravit a dojednat jeho prodej.

Původní firmu Fabergé založil v roce 1842 ruský klenotník Gustav Fabergé, jehož syn Peter Carl Fabergé se proslavil klenotnickými vajíčky pro rodiny ruských carů. Poslední výtvor z jeho dílny zhotovený před revolucí v Rusku bylo vojenské vejce z oceli, protože drahokamy a drahé kovy nebyly k mání.

Peter Carl Fabergé se stal v roce 1885 dvorním klenotníkem cara Alexandra III. a ještě týž rok mu car dal za úkol vytvořit k Velikonocům neobyčejné vajíčko pro carevnu.

Klenotník úkol splnil s fantazií: uvnitř zlatého emailovaného vejce seděla na vejcích maličká slepička. Dárek carskou choť Marii Fjodorovnu tak nadchl, že od té doby dostávali členové carské rodiny podobné klenoty každý rok o Velikonocích až do roku 1916.

K nejcennějším ve sbírce patří Korunovační vejce, jehož cenu aukční síň Sotheby's zhodnotila na 24 milionů amerických dolarů (475 milionů korun). V nitru vejce, které daroval Mikuláš II. v roce 1897 své manželce Alexandře, ukryl Fabergé miniaturu kočáru užitého při korunovaci.

Odhaduje se, že vajec bylo vyrobeno kolem 50, z nich se dochovalo 42.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Trump oznámil, že omilostnil svého bývalého poradce Flynna, který se v roce 2017 přiznal, že lhal FBI při vyšetřování vlivu Ruska na americké volby.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy