Francouzská policie objevila ukradené Fabergého vejce

ČTK ČTK
16. 4. 2013 10:42
Policisté při rutinní kontrole zadrželi dva Bělorusy s ukradeným klenotem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská policie minulý týden našla Fabergého velikonoční vejce v odhadované ceně 800 tisíc až milion eur (21 až 26 milionů korun), které bylo ukradeno před čtyřmi roky v Ženevě.

V policejní zprávě se uvádí, že policisté tuto drahocennost objevili na francouzsko-švýcarské hranici u tří Bělorusů podezřelých z více krádeží.

Umělecké dílo je podle zprávy vyrobeno z kilogramu zlata a vyzdobeno stovkami drahokamů. Na výšku má 25 centimetrů a na šířku 19. Ukradeno bylo v roce 2009 jisté kuvajtské obchodní společnosti sídlící v Ženevě.

Policisté na vejce přišli ve čtvrtek večer při "rutinní" kontrolní operaci na několika silnicích u švýcarských hranic, když si všimli podezřelého manévru automobilu BMW. Díky okamžitému uzavření silnic pomocí zátarasů se podařilo zadržet BMW se dvěma Bělorusy a s Fabergého vejcem, ale také vůz Jaguár, které řídil třetí Bělorus.

Prý ho koupili na bleším trhu

Na tyto muže ve věku 24 až 38 let už byly dříve vydány zatykače jak ve Francii, tak ve Švýcarsku kvůli různým krádežím.

Zadržení nejprve tvrdili, že vejce našli, a pak, že ho koupili na bleším trhu. Co s klenotem chtěli dál dělat, policisté nezjistili. Zřejmě podle nich jde o tým, který měl uloupené umělecké dílo přepravit a dojednat jeho prodej.

Původní firmu Fabergé založil v roce 1842 ruský klenotník Gustav Fabergé, jehož syn Peter Carl Fabergé se proslavil klenotnickými vajíčky pro rodiny ruských carů. Poslední výtvor z jeho dílny zhotovený před revolucí v Rusku bylo vojenské vejce z oceli, protože drahokamy a drahé kovy nebyly k mání.

Peter Carl Fabergé se stal v roce 1885 dvorním klenotníkem cara Alexandra III. a ještě týž rok mu car dal za úkol vytvořit k Velikonocům neobyčejné vajíčko pro carevnu.

Klenotník úkol splnil s fantazií: uvnitř zlatého emailovaného vejce seděla na vejcích maličká slepička. Dárek carskou choť Marii Fjodorovnu tak nadchl, že od té doby dostávali členové carské rodiny podobné klenoty každý rok o Velikonocích až do roku 1916.

K nejcennějším ve sbírce patří Korunovační vejce, jehož cenu aukční síň Sotheby's zhodnotila na 24 milionů amerických dolarů (475 milionů korun). V nitru vejce, které daroval Mikuláš II. v roce 1897 své manželce Alexandře, ukryl Fabergé miniaturu kočáru užitého při korunovaci.

Odhaduje se, že vajec bylo vyrobeno kolem 50, z nich se dochovalo 42.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Arménská armáda vyzvala premiéra, aby odstoupil. Ten mluví o vojenském převratu

Arménská armáda vyzvala premiéra Nikola Pašinjana, aby i s celou vládou odstoupil. Podle agentury TASS se v prohlášení generálního štábu uvádí, že současný kabinet není schopný přijímat odpovídající rozhodnutí v kritické situaci pro národ. Pašinjan výzvu označil za pokus o vojenský převrat. Vyzval své stoupence, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. 

"Premiér a vláda Arménie nejsou od nynějška schopni v této krizové a osudové situaci arménského lidu přijmout odpovídající rozhodnutí. V souvislosti se současnou situací požadují arménské ozbrojené síly rezignaci premiéra a vlády… a zároveň varují před použitím síly proti národu…," uvádí se v prohlášení generálního štábu. Pašinjan čelí protestům a výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy