Francie chce zabránit zrodu nových islamistů. Radikály bude převychovávat na internátech

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 9. 2016 20:45
Francie chce bránit radikalizaci mladých lidí, které do svých řad láká Islámský stát. Na středozápadě země se tak na konci září otevře první deradikalizační centrum pro mladistvé, již se cítí být pod vlivem extremistických myšlenek. Desetiměsíční pobyt v zámecké budově bude dobrovolný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Orleáns – Francie již brzy otevře první deradikalizační centrum pro mladé, kteří se chtějí vymanit z vlivu radikálních ideologií.

Nápravné zařízení tak trochu připomíná internát, napsal The Washington Post. Nechybí tu třídy, tělocvična či rozlehlá zahrada. Na rozdíl od vysokoškolských kolejí jsou ale na oknech mříže. 

Centrum pro prevenci, integraci a občanství přijme koncem měsíce prvních dvanáct "pacientů" ve věku od osmnácti do třiceti let.

Bydlet budou v bývalém zámku Pontourny v bezmála třítisícovém městečku Beaumont-en-Véron, které leží necelých 300 kilometrů jihozápadně od Paříže.

Podle ministerstva vnitra bude desetiměsíční pobyt čistě dobrovolný, ale bude probíhat za striktních pravidel – budíček v 6:45, posléze výuka dějepisu, náboženství nebo filozofie. Na víkendy pak lidé dostanou propustky domů.

Strach obyvatel i skepse odborníků

Do budoucna plánuje vláda otevřít ještě dalších jedenáct center, která mají předcházet radikalizaci mládeže. Francie chce zejména minimalizovat potenciální hrozby dalších teroristických útoků, jimž v uplynulých měsících čelila hned několikrát.

Za většinou útoků – včetně loňského krveprolití v Paříži – přitom stáli mladíci, kteří se narodili a vyrostli v Evropě. Většinou šlo právě o Francii, případně sousední Belgii. V nedávné době francouzská policie zadržela dva mladíky podezřelé z napojení na Islámský stát. Podle nedávného prohlášení francouzského premiéra Manuela Vallse žije v zemi asi 10 000 radikálů.

Maximální kapacita každého zařízení bude 25 lidí a vláda si od programu slibuje, že během dvou let pomůže až 3600 lidem.

"Budeme s nimi pracovat dvacet čtyři hodin, takže doufáme, že se věci opravdu změní. Že se s tím společně popereme," vysvětlila serveru The Local psycholožka a expertka na džihádistické skupiny Amélie Boukhobzová.

Iniciativa má ale i své kritiky. Nespokojenost dali najevo především místní obyvatelé, podle nichž by se nové centrum mohlo snadno stát terčem teroristického útoku.

Psychiatři zase oponují, že jde o pouhé experimentování bez konkrétnějšího plánu a především bez záruky viditelných výsledků.

"Myslím, že je nemožné vymazat ideologii nebo víru z hlavy. Nikomu v historii psychologie, opravdu nikomu, se to nepovedlo," zdůraznil pro The Washington Post sociolog a člen řídicího výboru nového centra Gérald Bronner.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy