Francie chce zabránit zrodu nových islamistů. Radikály bude převychovávat na internátech

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 9. 2016 20:45
Francie chce bránit radikalizaci mladých lidí, které do svých řad láká Islámský stát. Na středozápadě země se tak na konci září otevře první deradikalizační centrum pro mladistvé, již se cítí být pod vlivem extremistických myšlenek. Desetiměsíční pobyt v zámecké budově bude dobrovolný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Orleáns – Francie již brzy otevře první deradikalizační centrum pro mladé, kteří se chtějí vymanit z vlivu radikálních ideologií.

Nápravné zařízení tak trochu připomíná internát, napsal The Washington Post. Nechybí tu třídy, tělocvična či rozlehlá zahrada. Na rozdíl od vysokoškolských kolejí jsou ale na oknech mříže. 

Centrum pro prevenci, integraci a občanství přijme koncem měsíce prvních dvanáct "pacientů" ve věku od osmnácti do třiceti let.

Bydlet budou v bývalém zámku Pontourny v bezmála třítisícovém městečku Beaumont-en-Véron, které leží necelých 300 kilometrů jihozápadně od Paříže.

Podle ministerstva vnitra bude desetiměsíční pobyt čistě dobrovolný, ale bude probíhat za striktních pravidel – budíček v 6:45, posléze výuka dějepisu, náboženství nebo filozofie. Na víkendy pak lidé dostanou propustky domů.

Strach obyvatel i skepse odborníků

Do budoucna plánuje vláda otevřít ještě dalších jedenáct center, která mají předcházet radikalizaci mládeže. Francie chce zejména minimalizovat potenciální hrozby dalších teroristických útoků, jimž v uplynulých měsících čelila hned několikrát.

Za většinou útoků – včetně loňského krveprolití v Paříži – přitom stáli mladíci, kteří se narodili a vyrostli v Evropě. Většinou šlo právě o Francii, případně sousední Belgii. V nedávné době francouzská policie zadržela dva mladíky podezřelé z napojení na Islámský stát. Podle nedávného prohlášení francouzského premiéra Manuela Vallse žije v zemi asi 10 000 radikálů.

Maximální kapacita každého zařízení bude 25 lidí a vláda si od programu slibuje, že během dvou let pomůže až 3600 lidem.

"Budeme s nimi pracovat dvacet čtyři hodin, takže doufáme, že se věci opravdu změní. Že se s tím společně popereme," vysvětlila serveru The Local psycholožka a expertka na džihádistické skupiny Amélie Boukhobzová.

Iniciativa má ale i své kritiky. Nespokojenost dali najevo především místní obyvatelé, podle nichž by se nové centrum mohlo snadno stát terčem teroristického útoku.

Psychiatři zase oponují, že jde o pouhé experimentování bez konkrétnějšího plánu a především bez záruky viditelných výsledků.

"Myslím, že je nemožné vymazat ideologii nebo víru z hlavy. Nikomu v historii psychologie, opravdu nikomu, se to nepovedlo," zdůraznil pro The Washington Post sociolog a člen řídicího výboru nového centra Gérald Bronner.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy