Praha - Nová konzervativní frakce Evropského parlamentu, do níž vstoupila i česká ODS, si zvolila svého předsedu.
Stal se jím sedmatřicetiletý Polák Michal Tomasz Kamiński, člen strany Právo a spravedlnost a poradce prezidenta Lecha Kaczyńského.
Muž s vyhraněnými názory a kontroverzní minulostí, který v Polsku ani za jeho hranicemi nemá nouzi o kritiky.
Osoba Kamińského vadí například předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Označil jej za fanouška bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta.
Polský politik byl jako velmi mladý na konci osmdesátých let členem extremistického seskupení Polské národní obrození, známého také antisemitskými názory některých členů.
Kamiński se hájí tím, že byl velmi mladý a chtěl hlavně pracovat v protikomunistickém odboji. Antisemitou prý nikdy nebyl, jeho dědové bojovali ve válce proti nacistům.
Americká židovská organizace Liga proti pomluvám (Anti-Defamation League) ve svých materiálech tvrdí, že Kamiński v roce 2001 bránil uskutečnění vzpomínkové akce na antižidovský pogrom ve městě Jedwabne.
On sám to popírá, stejně tak jako sympatie k Pinochetovi. Cestu za ním do Velké Británie před deseti lety označuje dnes za unáhlený krok a také jej omlouvá svým mládím. Navíc prý byl k cestě za exdiktátorem dotlačen.
Jako své vzory označuje Margaret Thatcherovou a Ronalda Reagana.
Kvůli Polákovi se už stihli rozhádat europoslanci britské Konzervativní strany, která tvoří s ODS i Právem a spravedlností páteř nové frakce (oficiálně nazvané Evropští konzervativci a reformisté).
Frakci opustil, či spíše musel opustit známý konzervativní politik Edward McMillan-Scott, který označil Kamińského jako předsedu za nepřijatelného. Podobně se vyjádřili další dva britští konzervativci.
Kamiński byl původně kandidátem frakce na post jednoho ze čtrnácti místopředsedů Evropského parlamentu.
Bez souhlasu vedení své strany se ale rozhodl kandidovat i McMillan-Scott a uspěl. Dostal více hlasů než Polák.
Strana Právo a spravedlnost pohrozila, že konzervativní frakci opustí, pokud Kamiński nebude zvolen alespoň za jejího šéfa poté, co neuspěl ve volbě místopředsedy parlamentu.
Britové ustoupili. Podle listu Times trval na zvolení Kamińského rozzlobený polský prezident Lech Kaczyński a osobně ve věci intervenoval.
Deník to považuje za "další ránu" pro prestiž šéfa Konzervativní strany Davida Camerona, který je už tak dost kritizován. Za to, že opustil nejsilnější lidoveckou frakci (EEP), čímž podle odpůrců tohoto kroku oslabil pozici Británie v Evropské unii.
Konzervativní frakci tvoří 26 poslanců britské Konzervativní strany, patnáct zákonodárců Práva a spravedlnosti a devět členů ODS. Po jednom poslanci mají strany z Finska, Maďarska, Lotyšska, Nizozemska a Belgie.