Foto: Tak vypadá útočiště pro indické vdovy

Foto: Tak vypadá útočiště pro indické vdovy
Na řadě míst stále platí kastovní systém, který zásadním způsobem určuje osud některých ovdovělých žen. Ženám, kterým zemřel manžel, se uzavírají šance vést plnohodnotný život.
Společnost jim vnucuje asketický styl života, jenž je oproštěn od možnosti prožívat všední radosti. Nesmějí si například oblékat hezké šaty či vypadat atraktivně.
Rodiny se vdov velmi často zříkají. Ty se pak ocitají ve společenské izolaci.
Žít takto až do stáří proto není příliš lákavá vyhlídka.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
24. 3. 2013 12:00

V Indii jsou stále oblasti, kde jsou ženy i v 21. století výrazně diskriminovány, zvláště pokud jde o vdovy.

Například v indickém státě Uttarpradéš jim nepsané společenské konvence předepisují asketický styl života. Po zbytek života se navíc musejí potýkat s různými formami sociální izolace a diskriminace.

Daným problémem se již nějaký čas zabývá nevládní organizace Sulabh International, která provozuje středisko pro opuštěné vdovy. Kromě ubytování, práce a zdravotní péče zde mají ženy možnost se vzdělávat. Podívejte se na fotografie.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy