Foto: Tak vypadá útočiště pro indické vdovy

Foto: Tak vypadá útočiště pro indické vdovy
Na řadě míst stále platí kastovní systém, který zásadním způsobem určuje osud některých ovdovělých žen. Ženám, kterým zemřel manžel, se uzavírají šance vést plnohodnotný život.
Společnost jim vnucuje asketický styl života, jenž je oproštěn od možnosti prožívat všední radosti. Nesmějí si například oblékat hezké šaty či vypadat atraktivně.
Rodiny se vdov velmi často zříkají. Ty se pak ocitají ve společenské izolaci.
Žít takto až do stáří proto není příliš lákavá vyhlídka.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
24. 3. 2013 12:00

V Indii jsou stále oblasti, kde jsou ženy i v 21. století výrazně diskriminovány, zvláště pokud jde o vdovy.

Například v indickém státě Uttarpradéš jim nepsané společenské konvence předepisují asketický styl života. Po zbytek života se navíc musejí potýkat s různými formami sociální izolace a diskriminace.

Daným problémem se již nějaký čas zabývá nevládní organizace Sulabh International, která provozuje středisko pro opuštěné vdovy. Kromě ubytování, práce a zdravotní péče zde mají ženy možnost se vzdělávat. Podívejte se na fotografie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy