Foto: Před západem slunce a žádné prudké pohyby. Takto se číhá na koně Převalského

Foto: Před západem slunce a žádné prudké pohyby. Takto se číhá na koně Převalského
Vystoupili jsme z auta a dál už pokračujeme po svých. "Musíme jít ve skupině, potichu a pokud možno v jedné řadě," rozdává pokyny Usuchdžargal.
V mongolském národním parku Chustaj Nurú žije v podmínkách horské stepi 430 koní Převalského.
...
Daří se jim zde velice dobře. Jde o jediný divoký druh koně a na jeho záchraně se podílela mimo jiné i pražská zoo.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jan Hejl Jakub Plíhal, Jan Hejl
Aktualizováno 17. 11. 2022 11:23
Národní park Chustaj Nurú leží asi sto kilometrů od mongolského hlavního města Ulánbátaru. Právě zde žijí vzácní koně Převalského, na jejichž záchraně se podílelo i Česko. Ovšem spatřit je v rozlehlých horských stepích není vůbec snadné. Reportérům Aktuálně.cz se však koně nakonec podařilo zachytit.

Cesta vznikla v rámci projektu 1Planet4All podpořeného z fondů Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy